هک شدن شبکه های اجتماعی
آبان ۱۰, ۱۳۹۵

۵ روش جلوگیری از هک شدن در شبکه های اجتماعی


شبکه های اجتماعی بخش بسیار مهمی از زندگی شخصی افراد و ابزار بسیار مفیدی در گسترش کسب و کار برای شرکت ها هستند و تقریبا تمامی افراد به نوعی از آنها استفاده میکنند و همین نکته باعث شده که هکرها به فکر سوء استفاده از اطلاعات شخصی افراد و هک کردن حسابهای کاربری بیافتند.

اگر از شبکه های اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده میکنید , هک شدن برای شما خطرات بسیار زیادی به همراه دارد از جمله :

  1. حذف کردن فالوورهایتان توسط هکر
  2. حذف کردن مطالبی که منتشر کرده اید
  3. ارسال پیامهای تبلیغاتی از طرف شما به مخاطبینتان
  4. تلاش برای کسب اطلاعات هویتی و مالی کاربرانتان با نام شما

و مشکلات فراوانی که در صورت هک شدن برای شما اتفاق میافتد و برای جلوگیری از این اتفاق ۵ روش ساده ولی موثر برای جلوگیری از هک شدن حساب کاربری در شبکه های اجتماعی را در ادامه بررسی میکنیم.

مراقب اپلیکیشن های واسط باشید

گاهی اوقات از اپلیکیشن های واسط برای شبکه های اجتماعی خود استفاده میکنید مانند اپلیکیشن ارسال خودکار مطالب طبق زمانبندی یا اپلیکیشن های دریافت لایک و فالوور و ….

این اپلیکیشن ها برای اینکه به درستی کار کنند باید به اطلاعات پسورد حساب شما دسترسی داشته باشند و این بسیار خطرناک است و در انتخاب این اپلیکیشن ها حتما دقت کنید که از منابع شناخته شده و مطمئن دانلود شده باشند و شرکت های معتبری پشت آن باشد.

هرگز اطلاعات ورود حساب کاربری خود را در اپلیکیشن های ناشناس وارد نکنید

در مورد اپلیکیشن های معتبر هم قبل از وارد کردن اطلاعات ورود به حساب کاربری باید ببینید که آن اپلیکیشن چه دسترسی هایی به حساب کاربری شما دارد. آیا فقط در حد ارسال مطلب است یا کنترل روی مخاطبین و دسترسی های خاص هم به آن داده میشود.

تمامی شبکه های اجتماعی بخشی به نام Apps دارند که اگر از طریق سایت وارد حساب کاربری خود شوید میتوانید آن را مشاهده کنید و در قسمت Apps لیستی از اپلیکیشن ها و سایتهایی که به حساب کاربری شما دسترسی دارند را میبینید و اگر در این لیست مورد مشکوکی بود سریعا دسترسی آن را Revoke  کنید تا دیگر نتواند به حساب کاربری شما متصل شود.

رمز عبور قوی استفاده کنید

استفاده از رمز عبور قوی نکته بسیار مهمی است که معمولا توسط افراد رعایت نمیشود و هنوز افراد زیادی هستند که شماره موبایل , تلفن منزل , شماره ملی و ….. موارد ساده ای از این دست را به عنوان رمز عبور استفاده میکنند که به راحتی قابل هک شدن است .

استفاده از این رمز عبورهای ضعیف به حدی فراگیر است که حتی مارک زاکربرگ Mark Zuckerberg مدیر عامل فیسبوک هم ماه گذشته هک شد و حساب کاربری توئیتر , اینستاگرام و پینترست او  هک شد و معمولا مهمترین عاملی که افراد رمز عبورهای قوی استفاده نمیکنند این است که فکر میکنند هک شدن فقط برای دیگران است و هیچکس به سراغ آنها نمی آید!

رمز عبور Wbscjj@459Il  بسیار ایمن تر از رمزی مانند ۹۸۷۶۵۴۳۲۱ است و برای حفظ امنیت خود در مرحله اول باید حتما یک رمز عبور قوی داشته باشید.

در انتخاب رمز عبور حتما از ترکیب حروف بزرگ و کوچک , اعداد و کاراکترهای خاص استفاده کنید

آنتی ویروس نصب کنید

همیشه باید یک آنتی ویروس قوی و به روز شده روی کامپیوتر شخصی یا موبایل خود نصب کرده باشید و مرتبا به روز رسانی های آن را انجام دهید. میتوانید لایسنس قانونی آنتی ویروس ها را با قیمت مناسبی خریداری کنید یا از آنتی ویروس هایی که نسخه رایگان هم دارند مانند AVG و Avast استفاده کنید که نسخه موبایلی هم دارند و میتوانید به صورت رایگان از آنها استفاده کنید.

یکی از راه های هک شدن به این صورت است که هکر یک فایل مخرب برای شما میفرستد و از طریق آن تمامی کاراکترهای تایپ شده توسط شما را میبیند و از طریق آن به راحتی رمز عبور شما را به دست میآورد که وجود یک آنتی ویروس میتواند جلوی این اتفاق را بگیرد.

فعال سازی ورود ۲ مرحله ای

تقریبا تمامی شبکه های اجتماعی معروف از سرویس ورود دو مرحله ای پشتیبانی میکنند. با کمک این سیستم وقتی شما برای ورود به حسابتان نام کاربری و رمز عبور را وارد میکنید وارد مرحله دوم میشوید و در این مرحله کدی به شما پیامک یا برایتان ایمیل میشود که بعد از ورود کد میتوانید وارد حسابتان شوید و تا این کد را وارد نکنید به هیچ وجه نمیتوانید وارد حساب کاربری تان شوید که این مساله در مورد تامین امنیت حساب کاربری تان بسیار مهم و کاربردی است و احتمال هک شدن شما را تقریبا به صفر میرساند مگر اینکه هکر هم رمز عبور شما را داشته باشد و هم دسترسی به موبایل شما !

برای فعال سازی ورود ۲ مرحله ای باید وارد قسمت تنظیمات شبکه اجتماعی مورد نظرتان شوید و گزینه two-factor authentication را  فعال کنید و تنظیمات آن را انجام دهید.

استفاده از نرم افزار مدیریت رمز عبور

ممکن است در سایتها و شبکه های اجتماعی مختلفی عضو باشید و رمزهای عبور مختلفی هم داشته باشید که در این حالت به خاطر سپردن تمام این رمزها بسیار سخت است و عملا غیر ممکن است  به خصوص وقتی رمز عبور ترکیبی و سخت استفاده میکنید.

برای رفع این مشکل نرم افزارها و اپلیکیشن های فراوانی ساخته شده اند که LastPass یکی از معروفترین آنهاست. در این نرم افزار شما تمامی رمزهای عبور خود را ذخیره میکنید و فقط یک رمز اصلی برای ورود به خود نرم افزار انتخاب میکنیدو کافی است همان یک رمز را به خاطر داشته باشید و در موقع لزوم آن را وارد کنید.

حرف آخر

تمامی نکاتی که در این مقاله  خواندید بسیار ساده هستند ولی متاسفانه توسط کاربران رعایت نمیشوند و باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی در صورت هک شدن برای کاربر است. پس گرفتن یک حساب هک شده از شخص هکر کار بسیار سختی است و ممکن است مجبور به باج دادن  به هکر شوید.

پس بهتر است از همان ابتدا اصول امنیتی را رعایت کنید تا در آینده مشکلی از این جهت نداشته باشید.