تکنولوژی های منسوخ شده
دی ۱۲, ۱۳۹۵

تکنولوژی هایی که در سال ۲۰۱۶ ناپدید شدند


روند پیشرفت تکنولوژی هر سال در حال تغییر است و این تغییرات باعث میشوند بعضی از تکنولوژی ها یا ابزارهای موجود دیگر منسوخ شوند و جای خود را به موارد جدید بدهند. در سال ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ استفاده از خودرو توانست اسب و گاری را پشت سر بگذارد و در سال ۱۹۹۶ ظهور دستگاه های DVD توانست به سرعت دستگاه های ویدئو قدیمی VCR را از رده خارج کند. در سال ۲۰۰۸ دوربین های دیجیتال جای دوربین های قدیمی را گرفتند و از سال ۲۰۱۰ استفاده از سرویس های آنلاین NetFlix و Amazon جای روشهای سنتی تماشای ویدئو و مطالعه کتاب را گرفت .

به این نوع جایگزینی تکنولوزی های جدید و قدیمی در اصطلاح نابود سازی خلاقانه Creative destruction گفته میشود.شرکت ها و سرویس هایی که نتوانند خودشان را با تکنولوژی روز همراه کنند دیر یا زود منسوخ میشوند و از گردونه رقابت خارج خواهند شد.

با پایان سال ۲۰۱۶ قصد دارم چند مورد از این سرویس ها را معرفی کنم که اکنون دیگر وجود ندارند و جایگزین های دیگری پیدا کرده اند.

یاهو

در ماه جولای سال ۲۰۱۶ بود که شرکت یاهو به عنوان پنجمین سایت پربازدید در دنیا به قیمت ۵ میلیارد دلار توسط شرکت ورایزون Verizon  خریداری شد و این معامله توسط تحلیلگران به عنوان غمگین ترین معامله در تاریخ اینترنت نامگذاری شد.

شرکت یاهو در زمان خودش به عنوان غول دنیای اینترنت شناخته میشد و شروع فعالیت آن از سال ۱۹۹۴ بود. سایت یاهو از سال ۱۹۹۶ برای استفاده عموم مردم قرار گرفت و تا سال ۲۰۰۰ میلیونها کاربر داشت و ارزش هر سهم آن به ۵۰۰ دلار میرسید !

متاسفانه یاهو فرصت های بسیاری را از دست داد که از جمله آنها میتوان به رد کردن درخواست خرید گوگل و فیسبوک را نام برد. یاهو این فرصت ها را از دست داد و هر کدام از آن شرکت های کوچک اکنون بسیار بزرگ و پر طرفدار شده اند.استراتژی های اشتباه یاهو باعث شد که از سال ۲۰۰۸ ارزش سهام آن کم شود و به جایی برسد که مدیران آن تصمیم به فروش یاهو به قیمت بسیار پایینی بکنند و اگر سرمایه گذاری ۱ میلیارد دلاری یاهو در سایت چینی علی بابا در سال ۲۰۰۵ اتفاق نیافتاده بود , این شرکت خیلی وقت پیش ورشکسته میشد.

امروز دیگر یاهو فقط یک برند فعال در چین است که با سهام علی بابا فعالیت میکند و تمامی فعالیت های جهانی این برند تحت مالکیت غول مخابراتی دنیا یعنی ورایزون انجام میشود.

ورایزون بالاخره یاهو را خرید

نوت ۷ سامسونگ

قرار بود که در سال ۲۰۱۶ شرکت سامسونگ پرچمدار جدید خود با نام Note 7 را معرفی کند و از مدتها پیش تبلیغات وسیعی برای آن انجام میداد ولی بعد از ارائه این گوشی به بازار فاجعه ای اتفاق افتاد. مشکل انفجار پیاپی باطری این گوشی در سراسر دنیا باعث شد استفاده از آن در بسیاری از خطوط هوایی دنیا ممنوع شود و شرکت سامسونگ مجبور شد در نهایت تمامی مدلهای این گوشی را از بازار جمع آوری کند.

بعد از چند ماه علت این انفجار های اشکال در طراحی گوشی و تنگ بودن بیش از حد فضای باطری اعلام شد و یک ضرر چند میلیون دلاری برای سامسونگ به همراه داشت.

چگونه مطمئن شویم سامسونگ نوت ۷ منفجر نمیشود!

علت انفجار نوت ۷ سامسونگ مشخص شد

واین Vine

سرویس اشتراک گذاری ویدئو واین Vine که زمانی رقیب سرسخت یوتیوب Youtube به حساب میامد اکنون نام و جایگاهی در اینترنت ندارد. این شرکت در سال ۲۰۱۲ توسط توئیتر خریداری شد و توانست با ویژگی ساخت ویدئو های کوتاه خیلی زود افراد مشهور را به سمت خود بکشد ولی این شرکت از رقیب های خود عقب افتاد و از سال ۲۰۱۴ شروع به نزول کرد.

بر اساس گزارشات این شرکت در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳٫۶۴ درصد از کاربرانی که به دنبال ویدئو بودند را جذب میکرد و اکنون این رقم به کمتر از ۰٫۶۶ درصد رسیده است. سرویس هایی مانند Snapchat  و  ویدئو اینستاگرام خیلی زود جای واین را برای کاربران پر کردند و کاربران به آنها مهاجرت کردند.

این اپلیکیشن ها امکانات بسیار زیادتری در اختیار کاربر قرار میدادند و رابط کاربری بسیار مناسب تری داشتند و به همین دلیل واین به روزهای آخر خود نزدیک شد و اکثر کاربران خود را از دست داد.

بلک بری Blackberry

شرکت بلک بری که تولید کننده گوشی موبایل است و زمانی بزرگترین رقیب اپل در آمریکا به حساب می آمد در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که دیگر قصد تولید گوشی موبایل را ندارد و از این به بعد به سمت توسعه نرم افزار و ساخت اپلیکیشن مهاجرت میکند.

این شرکت اولین گوشی خود را در سال ۱۹۹۹ ارائه کرد که به کاربران امکان ارسال ایمیل را میداد و تا سال ۲۰۰۴ توانست میلیونها کاربر داشته باشد و این پیشرفت تا حدی بود که در سال ۲۰۰۷ این شرکت به عنوان با ارزش ترین شرکت آمریکا با ۶۷ میلیارد دلار ارزش شناخته میشد.

در سال ۲۰۰۹ بلک بری کاربران خود را با اولین مدل تاچ اسکرین سورپرایز کرد ولی در همان زمان اپل هم شروع به تولید گوشی موبایل کرد و دیگر جایی برای بلک بری در بازار باقی نماند.

بلک بری توانایی رقابت با امکانات گوشی های اپل را نداشت و به سرعت سهم خود را در بازار از دست داد و از ۵۰ درصد سهم بازار به کمتر از ۱ درصد رسید و این یعنی پایان عمر این شرکت در دنیای تولید تلفن همراه

جک هدفون اپل

وقتی امسال مدل جدید آیفون با نام iPhone 7 ارائه شد برای تمامی کاربران یک شوک بزرگ ایجاد کرد. در این گوشی شکاف هدفون وجود نداشت و نمیتوانستید از هدفون های سیم دار در آن استفاده کنید.در عوض اپل از هدفون های بیسیم با نام ایرپاد Airpod رونمایی کرد که بصورت اختصاصی برای این مدل از اپل ساخته شده بودند.

اپل اعلام کرده که ایرپادها کیفیت صدای بسیار بالاتری از هدفون های سیمی دارند و حذف کردن شکاف هدفون برای راحتی بیشتر کاربر بوده است . به این ترتیب خود اپل یکی از تکنولوژی های خودش را منسوخ کرد و بجای آن از امکانات جدیدی استفاده کرد و هنوز مشخص نیست کاربران چقدر میتوانند با این تغییر کنار بیایند.

شوخی با ایرپاد Airpod اپل

مثال هایی که در این مقاله خواندید بخشی از تکنولوژی هایی هستند که امروز دیگر وجود ندارند چون نتوانستند خودشان را با شرایط بازار و خواسته کاربر تطبیق بدهند و جای خود را به سرویس های مشابه دادند.