ابزار تست amp
آذر ۲۰, ۱۳۹۵

ابزار رسمی تست AMP سایت توسط گوگل


مدتی است که گوگل توجه خاصی به جست و جوهای موبایلی پیدا کرده است و از آنجا که تعداد کاربران اینترنت موبایلی هر روز بیشتر میشود و حتی این استفاده از کاربران دسکتاپی هم پیشی گرفته است. به همین دلیل گوگل هم سعی میکند تا بهترین نتایج را به کاربران موبایل نمایش دهید و اخیرا  از فریم ورکی به نام AMP یا Accelerated Mobile Pages  رونمایی کرد که میتوان از این فریم ورک روی همه نوع سایت شخصی و تجاری استفاده کرد .

این فریم ورک باعث میشود نسخه سومی از صفحات سایت شما ایجاد شود که سرعت بارگذاری بسیار زیادی دارد. یعنی در حالت عادی که سایت ها ۲ نسخه دسکتاپ و موبایل دارند با استفاده از این فریم ورک نسخه سومی با پسوند amp هم به سایت اضافه میشود که مخصوص موبایل با سرعت بارگذاری بسیار بالا است.

امروز گوگل از ابزاری رونمایی کرده که میتوانید با کمک آن تست کنید که آیا سایت شما به صورت صحیح با این فریم ورک پیکربندی شده است یا خیر و میتوانید خطاهای موجود در سایت را شناسایی و عیب یابی کنید.

برای استفاده از این ابزار تست کافی است به آدرس https://search.google.com/search-console/amp بروید و آدرس هر کدام از صفحات سایت خود را وارد کنید تا توسط ربات گوگل تست شود و در نهایت نتیجه تست به شما نمایش داده شود. در این تست تمامی مارک آپ های amp مورد بررسی قرار میگیرد و در صفحه نتایج تمامی خطاهای موجود به شما نمایش داده میشود تا بتوانید آنها را رفع کنید.

این ابزار با استفاده از موبایل هم قابل استفاده است و میتوانید صفحه نتایج آن را با تیم برنامه نویسی خود به اشتراک بگذارید

برای فعال کردن قابلیت فریم ورک AMP در سیستم مدیریت محتوی وردپرس میتوانید از پلاگین رسمی آن استفاده کنید که از اینجا قابل دانلود است و همچنین اگر از افزونه سئو یوست Yoast در سایت خود استفاده میکنید باید افزونه Glue for Yoast + AMP plugin را هم نصب کنید.

در گذشته مقالاتی برای معرفی AMP هم نوشتم که پیشنهاد میکنم  برای آشنایی بیشتر با این فریم ورک آنها را مطالعه کنید :

فعال سازی AMP در وردپرس

چرا باید از AMP استفاده کنیم