پاک کردن سوابق جست و جو
دی ۱۸, ۱۳۹۵

پاک سازی سوابق جست و جو در گوگل و شبکه های اجتماعی


استفاده از شبکه های اجتماعی و موتورهای جست و جو برای پیدا کردن مطالب در موضوعات مختلف به یک عادت میان کاربران تبدیل شده و افراد زیادی برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود یا یک مطلب خاص از جست و جو در این سایتها استفاده میکنند.

اگر شما هم از این دسته کاربرها هستید باید بدانید که مشکلی  در این میان وجود دارد و  این است که تمامی این سایتها تاریخچه ای از جست و جوها را در خود ذخیره میکنند و اگر شخصی دیگری دسترسی به سیستم شما داشته باشد به راحتی میتواند رفتار شما را در اینترنت کنترل کند و بفهمد بیشتر به دنبال چه موضوعاتی هستید.

این یعنی نقض حریم شخصی و دسترسی داشتن افراد دیگر به رفتار اینترنتی شما که اصلا خوشایند نیست و حتی ممکن است باعث سوء استفاده از شما هم بشود.

در این مقاله روشهای پاک سازی کامل سوابق جست و جو از گوگل و چند شبکه اجتماعی پر طرفدار که بیشترین کاربرد را برای کاربران ایرانی دارد را آموزش میدهم و پیشنهاد میکنم اگر از سیستم های عمومی مانند محل کار یا کافی نت ها برای کارهای اینترنتی خود استفاده میکنید حتما به صورت دوره ای کلیه سوابق خود را پاک کنید تا مشکلی از این بابت نداشته باشید.

گوگل

سایت گوگل پرطرفدارترین موتور جست و جو میان کاربران است و اگر هنگام استفاده از این سایت در جساب کاربری خود لاگین کرده باشید تمامی فعالیت شما در گوگل ذخیره میشود که شامل عبارت های جست و جو شده و حتی لینک های کلیک شده توسط شماست. گوگل اعلام کرده که این کار برای نمایش بهترین نتایج به کاربر (و شاید نمایش بهتر تبلیغات) است.

برای پاک سازی سوابق جست و جو در گوگل به آدرس https://history.google.com/history بروید. در این صفحه لیستی از جست و جو ها و لینک های کلیک شده توسط خودتان را در تاریخ های مختلف میبینید و برای حذف کردن هر کدام از رکوردها میتوانید چک باکس جلوی آن را تیک بزنید و روی گزینه Remove items کلیک کنید.

پاکسازی سوابق جست و جو در گوگل

اگر نمیخواهید گوگل تاریخچه فعالیت های شما را ذخیره کند با کلیک روی قسمت تنظیمات (علامت چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست) قابلیت ذخیره تاریخچه را غیر فعال کنید.

فیسبوک

در فیسبوک هم سوابق جست و جوی شما برای افراد و کلمات مختلف در قسمت Activity log ذخیره میشود. این قسمت برای دوستان شما قابل مشاهده نیست ولی اگر شخصی به پروفایل شما دسترسی پیدا کند میتواند تمامی سوابق جست و جوی شما را ببیند.

پاکسازی سوابق جست و جو در فیسبوک

برای پاک کردن سوابق جست و جو در فیسبوک به صفحه پروفایل خود بروید و سپس روی گزینه activity log از منو سمت چپ کلیک کنید و از قسمت more گزینه search را انتخاب کنید. در این صفحه لیستی از سوابق جست و جوی خودتان را بر اساس ماه میبینید که برای پاک کردن تمام تاریخچه باید روی گزینه clear searches از قسمت بالا سمت راست کلیک کنید.

یوتیوب

این سایت هم که زیر مجموعه گوگل به حساب می آید تاریخچه جست و جو های شما در میان ویدئو ها را ذخیره میکند و برای دسترسی به آن باید از قسمت video manager گزینه search history را انتخاب کنید.

با کلیک روی http://www.youtube.com/my_search_history هم میتوانید مستقیما به صفحه سوابق جست و جو بروید.

در صفحه ای که باز میشود میتوانید سوابق را به صورت تک تک یا کلی پاک کنید و برای اینکه جلوی ذخیره شدن سوابق را بگیرید روی گزینه pause search history را بزنید.

توئیتر

توئیتر فقط سوابق چند جست و جوی آخر شما را ذخیره میکند و پاک سازی تاریخچه آن به مهمی سایتهای دیگر نیست ولی باز هم نباید فراموش شود

پاکسازی سوابق جست و جو در توئیتر

برای پاک سازی سوابق در سایت توئیتر باید وارد سایت آن بشوید و در کادر جست و جو کلیک کنید تا لیستی از آخرین کلماتی که جست و جو کردید به شما نمایش داده شود و برای پاک کردن تمام آنها روی گزینه clear all کلیک کنید.

اگر میخواهید سوابق را به صورت تک تک حذف کنید میتوانید علامت ضربدر جلوی هر کدام از کلمات را بزنید.

این قابلیت هم برای کاربران دسکتاپ و هم کاربران موبایلی وجود دارد و میتوانید از آن استفاده کنید