قابلیت جدید فریم ورک amp
بهمن ۲۷, ۱۳۹۵

بروزرسانی مهم برای فریم ورک AMP


اواخر سال ۲۰۱۵ بود که گوگل از فریم ورک اختصاصی خودش با نام AMP  یا Accelerated Mobile Pages رونمایی کرد. هدف از ایجاد این فریم ورک ایجاد صفحاتی از سایت ها بود که سرعت بارگزاری بسیار بالایی دارند و روی موبایل به خوبی نمایش داده میشوند.

استفاده از این فریم ورک در حال حاضر بسیار فراگیر شده ولی یک ایراد بزرگ در آن وجود داشت که اخیرا گوگل در یک بروزرسانی آن را رفع کرده است.

گوگل برای سایتهایی که از AMP استفاده میکنند سه URL مختلف ایجاد میکند که اولی برای خود سایت , دومی برای کش نسخه سایت در گوگل و سومی برای AMP Viewer گوگل است که سایت را به کاربر نمایش میدهد و هنگامی که کاربری به صفحات بهینه شده با AMP مراجعه کنند در نوار آدرس مرورگر بجای آدرس سایت اصلی با آدرس سایت در گوگل روبرو میشود که این برای اشتراک گذاری مطالب مشکلاتی را ایجاد میکرد.

چون سایتها میخواهند که وقتی مطلبی از آنها به اشتراک گذاشته میشود با آدرس خودشان باشد نه با آدرس گوگل!

این مشکل نمایش داده نشدن آدرس سایت اصلی در مروگر باعث میشد بسیاری از کاربرها متوجه نشوند که چطور میتوانند آدرس مطلب را به اشتراک بگذارند و به همین دلیل گوگل تغییراتی در فریم ورک خود داده و در نسخه جدید در نوار ابزار AMP Viewer  دکمه ای برای اشتراک گذاری مطلب قرار داده که وقتی کاربر روی آن کلیک کند آدرس اصلی مطلب به او نمایش داده میشود و میتواند در شبکه اجتماعی مورد نظرش آن را به اشتراک بگذارد.

برای استفاده از این این قابلیت باید دکمه اشترام گذاری را چند ثانیه نگه دارید تا آدرس سایت مبدا به شما نمایش داده شود.این قابلیت جدید اکنون در نسخه iOS اپلیکیشن گوگل قرار داده شده و به زودی برای کاربران اندرویدی هم قابل استفاده خواهد بود . به نظر میرسد هدف گوگل از ارائه این بروزرسانی حمایت از حقوق تولید کنندگان محتوی و ترغیب آنها به استفاده از فریم ورک AMP برای بهبود تجربه کاربران موبایلی بوده است.

برای اطلاع بیشتر در مورد فریم ورک AMP میتوانید مقالات زیر را مطالعه کنید :

ابزار رسمی تست AMP سایت توسط گوگل

فعال سازی AMP در وردپرس

چرا باید از AMP استفاده کنیم