کد کپچا
اسفند ۲۴, ۱۳۹۵

کپچای مخفی گوگل با استفاده از هوش مصنوعی


استفاده از کدهای کپچا CAPTCHA که مخفف Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart است مدتهاست در فرم ها رایج شده است. در واقع این کدها برای جلوگیری از ثبت نامهای غیر مجاز , ارسال کامنت های اتوماتیک و … که توسط ربات ها انجام میشود ایجاد شده اند که در انتهای فرم و قبل از دکمه ارسال معمولا از کاربر میخواهند کدی را در کادر وارد کند تا هویت او به عنوان انسان واقعی تایید شود.

کدهای کپچا در طول سالها تغییرات زیادی داشته اند و به مرور زمان پیچیده تر شدند تا رباتها نتوانند آن را دور بزنند و همین سخت شدن کپچا ها برای بسیاری از کاربران هم دردسر ساز شد و در بسیاری از مواقع افراد واقعی هم نمیتوانند آن را حل کنند.

شرکت گوگل در سال ۲۰۱۴ نسل جدیدی از کدهای کپچا به نام reCAPTCHA  را ایجاد کرد که اگر احساس میکرد رباتی قصد دارد فرم را ارسال کند بصورت تصویری از او خواسته میشد از میان چند شکل نمایش داده شده آنهایی که مود نیاز است را انتخاب کند.

و طبیعتا حل کردن این پازل ها برای ربات غیر ممکن است و فقط یک انسان میتواند آن را حل کند و در نهایت فرم را ارسال کند. اکنون گوگل عنوان کرده که برای رفع مزاحمتی که حل کردن این کپچاها برای کاربران دارد میخواهد از هوش مصنوعی در فناوری کپچا استفاده کند.

این فناوری جدید با نام advanced risk analysis engine بصورت نامرعی در سایت ها استفاده میشود و دیگر نیازی نیست کاربران برای ارسال فرم ها کد کپچا را وارد کنند و فقط در صورتی که گوگل به کاربری مشکوک شود پنجره ای به او نمایش داده میشود و از او خواسته میشود که کد کپچا را وارد کند.

بنابراین در آینده نزدیک دیگر کاربران عادی سایتها نیازی به حل کردن کدهای پیچیده کپچا برای ارسال فرمهای مختلف در سایتها نخواهند داشت.

در ویدئو زیر میتوانید نحوه عملکرد کدهای کپچا را مشاهده کنید.