laravel 5.3
تیر ۲۴, ۱۳۹۵

معرفی لاراول Laravel 5.3


همایش جهانی Laracon برای دوست داران فریم ورک لاراول Laravelبسیار با اهمیت است زیرا هر ساله اخبار و آپدیتهای مهمی در مورد لاراول در این همایش منتشر میشود و افرادی که توانایی شرکت در همایش را نداشته باشند باید چند ماه برای منتشر شدن فیلمهای آن در یوتیوب منتظر بمانند.

لاراول 5.3

در همایش امسال قرار است از Laravel 5.3  قبل از انتشار رسمی آن رونمایی شود و از آنجایی که لاراول از تکنیک semver برای مشخص کردن ورژن آپدیت ها استفاده میکند مشخص میشود که این نسخه از لاراول شامل تغییرات جزئی است و نمیتواند آن را عرضه یک نسخه جدید محسوب کرد. در ادامه چند مورد از تغییراتی که در این نسخه منتشر شده را توضیح میدهم

  • Blade’s foreach $loop

در این نسخه میتوان از $loop در حلقه foreach استفاده کرد و با کمک آن میتوان به راحتی index ها و increment ها را در لوپ مدیریت کرد. در نسخه ۵٫۳ لاراول میتوانیم کد زیر را داشته باشیم :

  • Multiple Migration Paths

اگر در گذشته پکیج لاراول را نصب کرده اید که نیاز به تغییر دیتابیس داشت باید فایلهایی را در پوشه migration کپی میکردید ولی در نسخه ۵٫۳ مسیر بصورت خودکار شناسایی میشود و کافی است دستور php artisan migrate را اجرا کنید.

برای تغییر دایرکتوری نصب از دستور زیر استفاده کنید :

Query Builder Returns a Collection

کوئری ساز لاراول برای بازگرداندن آرایه array استفاده میشود و اگر بخواهیم آرایه های زیادی را برای دیتاشیت استفاده کنیم باید از لوپ loop استفاده کنیم ولی با معرفی collection این پروسه بسیار راحت تر میشود و کوئری ساز نیز همانند ORM از کالکشن استفاه میکند و  میتوانیم کد زیر را داشته باشیم :

این قابلیت در گذشته وجود نداشت و اکنون با کمک آن میتوانیم pluck , filter  را هم استفاده کنیم.

  • Migration Rollback in Steps

بجای اینکه در پروسه مهاجرت تمام مراحل را به عقب برگردیم اکنون میتوانیم مرحله به مرحله این کار را انجام دهیم با استفاده از دستور step  در artisan این کار انجام میشود

  • Ability to Customize Simple Pagination

لاراول مجددا امکان سفارشی سازی صفحه بندی از طریق view را قرار داده است و میتوانید از صفحه بندی قدیمی هم استفاده کنید ولی این قابلیت مناسب افرادی است که قصد سفارشی سازی و ایجاد تغییرات دلخواه را دارند.

customize simple pagination

  • Laravel Echo

دستور اکو در نسخه جدید تغییر بسیار بزرگی داشته است و در این نسخه با کتابخانه جاوا  pusher   یکپارچه شده است.

تیلور اتول Taylor Otwel در این ویدئو توضیحاتی کاملی درمورد تغییرات جدید دستور Echo داده است. همچنین پکیج npm  هم با  echo قابل استفاده است که با کمک آن میتوان از سوکت ها در فرانت-اند استفاده کرد.

سایر تغییرات این نسخه :

هر چند در این نسخه تغییرات بنیادی در ساختار لاراول داده نشد ولی همین اصلاحات انجام گرفته هم با توجه به درخواست های برنامه نویسان و در جهت رفع مشکلات آنها بوده است که باید دید تا چه اندازه برای حل مشکلات موفق بوده است و در آینده چه تغییراتی در آن ایجاد میشود.