شغل طراحی سایت
بهمن ۱۷, ۱۳۹۵

استخدام در مشاغل کامپیوتری بدون نیاز به مدرک دانشگاهی


بسیاری از افرادی که قصد دارند وارد تخصص برنامه نویسی و توسعه وب و اپلیکیشن بشوند فکر میکنند که باید این کار باید حتما تحصیلات دانشگاهی و مرتبط داشته باشند.به صورت کلی روند شغلی خود را ابتدا تحصیل چند ساله در دانشگاه و سپس گرفتن مدرک و استخدام در یک شرکت کامپیوتری معتبر میبینند.

اما چیزی که در حقیقت اتفاق میافتد چیز دیگری است و اگر یک بررسی ساده بین شرکت های کامپیوتری داشته باشیم متوجه میشویم که تخصص و میزان تجربه برای استخدام افراد تاثیر بسیار بالاتری داشته تا صرفا داشتن یک مدرک دانشگاهی.

در بسیاری از مشاغل داشتن مدرک دانشگاهی برای استخدام لازم و ضروری است ولی در موضوع مشاغل IT این اتفاق نیافتاده و بیشتر تجربه و تخصص افراد مهم است. در ادامه دلایلی را بررسی میکنم که ثابت میکند برای استخدام در مشاغل کامپیوتری نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید.

۱- چرا هزینه کنید وقتی میتوانید رایگان آموزش ببینید

برای اینکه مدرک دانشگاهی اسم و رسم داری بگیرید که بتواند باعث استخدام شما شود باید سالها وقت بگذارید و میلیونها تومان خرج کنید در حالی که اگر بخواهید همان دانش را به صورت خودآموز یاد بگیرید میتوانید از هزاران منبع رایگان آموزش برنامه نویسی در اینترنت استفاده کنید.

برای هر زبان برنامه نویسی یا تخصص کامپیوتری هزاران سایت و منبع برای آموزش وجود دارد که اکثر آنها رایگان هستند و میتوانید تمامی مراحل صفر تا صد آموزش را در آن بگذرانید بدون آنکه هزینه ای کرده باشید.

۲ – شرکت ها اهمیتی به مدرک نمیدهند

بسیاری از شرکت هایی که در حال حاضر فعال هستند به صورت خصوصی اداره میشوند و هدف این شرکت ها کسب بیشترین سود در مقابل استخدام هر کارمند جدید است. این شرکت ها اهمیتی نمیدهند که مدرک دانشگاهی شما از کدام دانشگاه است ولی برایشان مهم است که چقدر تجربه و تخصص در رشته خود دارید.

زیرا در صورت داشتن تجربه کافی میتوانید باعث افزایش سود دهی شرکت محل کارتان بشوید. به همین دلیل استخدام یک فرد با تجربه بسیار منطقی تر از استخدام شخصی با مدرک بالای دانشگاهی اما بدون هیچ سابقه کاری است.

۳ – استاندارهای سیستم های آموزشی افتضاح است

زمانی که شخصی به صورت خود آموز و در تایم آزاد خودش چیزی را یاد میگیرد بسیار بهتر از زمانی است که یک روز درهفته برای برگزاری کلاس دانشگاه صبر کند. در روش خود آموز میتوان در هر زمان که شخص تمایل داشت آموزش را شروع کند و هیچ محدودیتی از نظر شرابط فیزیکی و زمانی ندارد ولی برای یادگیری همان مطلب در یک سیستم آموزشی مانند دانشگاه باید ماه ها وقت بگذارد

و در این میان اتفاقات ناخواسته ای هم میافتد که باعث میشود روند یادگیری به تاخیر بیافتد و در عمل شخص به بازدهی لازم نرسد.

۴ – دانشگاه ها به روز نیستند

منابعی که دانشگاه ها برای آموزش استفاده میکنند طی تصمیمات و برنامه ریزی های بلند مدت انتخاب میشود و ممکن است سالها از منابع ثابت و قدیمی استفاده شود و این در حالی است که دانش IT هر روز دچار تغییر میشود و نکات جدیدی به آن اضافه میشود.

در روش خود آموز افراد مرتبا با منابع مختلف اینترنتی در ارتباط هستند و اصلا محدود نیستند که چطور شروع به یادگیری کنند و کدام روش برای آنها بهتر جواب میدهد. افرادی که به صورت تجربی آموزش را تجربه میکنند کارآیی بسیار بالاتری دارند چون در حین کار با مشکلات مواجه میشوند و برای رفع آن اقدام میکنند و اکثرا مجبور میشوند برای حل کردن مشکلات در اینترنت و منابع دیگر جست و جو کنند تا به راه حل برسند.

۵ – مدرک دلیل درآمد بیشتر نیست

اگر قصد استخدام در شرکت های دولتی را دارید باید حتما به مردک دانشگاهی اهمیت بدهید زیرا هرچی مدرک بالاتری داشته باشید درآمد شما بیشتر میشود ! ولی در شرکت های خصوصی اصلا اینطور نیست

در شرکت های خصوصی خلاقیت و درست انجام دادن کارها باعث پیشرفت شغلی افراد میشود و کمک میکند شخصی با تجربه و متخصص که مدرک دیپلم دارد بتواند از شخصی با مدرک فوق لیسانس درآمد بیشتری داشته باشد.

حرف آخر

در این مقاله خواندید که چرا برای استخدام در مشاغل کامپیوتری نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید. شرکت های خصوصی چون با سرمایه شخصی راه اندازی میشوند و منابع درآمد  از پیش تعیین شده مانند ادارات دولتی ندارند باید افرادی را استخدام کنند که بتوانند آنها را به حداکثر سود آوری برسانند.

طبیعتا در این میان افرادی که دارای سالها تجربه عملی و کاری هستند میتوانند کمک بزرگتری به یک شرکت خصوصی برای کسب درآمد باشند تا شخصی که تازه تحصیلات دانشگاهی خود را تمام کرده و هیچ تجربه کاری و تخصص مشخصی ندارد.