سئو داخلی سایت
مرداد ۲, ۱۳۹۵

تکنیک های سئو داخلی سایت


سئو سایت از دید کلی به ۲ بخش اصلی تقسیم میشود. سئو داخلی Onpage SEO  و سئو خارجی Offpage SEO که هر کدام از این قسمتها دارای اصول و تنظیمات خاص است و برای کسب نتیجه بهتر در نتایج جست و جو و بهینه سازی سایت باید حتما این اصول را رعایت کنید.

در ادامه تعدادی از نکات مهم در سئو داخلی و طراحی سایت را بررسی میکنم که توجه کردن به آنها ضروری است.اگر سایت شما در حال حاضر از نکات معرفی شده در این مقاله پشتیبانی نمیکند باید هرچه زودتر تغییرات لازم را در سایت انجام دهید و شاهد بهبود رتبه سایت تان در نتایج باشید.

تکنیک های سدو داخلی سایت

 • نام دامنه Domain Name

یکی از مهم ترین بخشهای سایت شما دامنه است, زیرا دامنه شما در آینده معرف برند شماست و بهتر است یک نام کوتاه و قابل حفظ کردن انتخاب کنید که همچنین معرف خدمات و موضوع فعالیت شما باشد. برای مثال دامنه  dpm.com برای کاربر بسیار محبوب تر و قابل استفاده تر از donyayepardazeshemabna.com  است.

 • ریدایرکت مناسب دامنه www or not www

بعد از اینکه دامنه خود را ثبت کردید میتوانید تصمیم بگیرید که سایت شما با www باشد یا بدون آن.از لحاظ عملکرد این دو هیچ فرقی با هم ندارد و هر دوی آنها سایت را به شما نمایش میدهد ولی در اصول سئو فقط یکی از این دو حالت باید فعال باشد و گزینه دوم باید ریدایرکت شود.

برای مثال اگر سایت شما هم با www و هم بدون آن باز میشود از نظر گوگل هر کدام از اینها یک سایت جداگانه هستند و سایت شما با مطالب یکسان از دو آدرس مختلف قابل دسترس است که به آن Duplicate Content گفته میشود. برای رفع این مشکل باید یک حالت از آدرس سایت را انتخاب کنید و حالت بعدی را روی آن ریدایرکت کنید که برای این کار میتوانید کدهای زیر را در فایل htaccess هاست خود قرار دهید

برای ریدایرکت از www به  بدون آن از کد زیر :

برای ریدایرکت از بدون www به  آن از کد زیر :

 • طراحی کاربر پسند:

برای اینکه کاربران بتوانند از مقالات و محتوی سایت شما استفاده کنند باید رابط کاربری مناسبی طراحی کنید.اگر کاربری نتواند خواسته خود را به راحتی در سایت شما پیدا کند و تجربه کاربری خوبی نداشته باشد خیلی زود دکمه برگشت را میزند و به سراغ سایتهای رقیب میرود.

 • رعایت قانون ۳ مرحله

قانونی برای طراحی سایت وجود دارد که میگوید وقتی کاربری وارد سایت شما شد باید بتواند حداکثر بعد از طی کردن ۳ مرحله به خواسته خود و صفحه مورد نظرش برسد که اگر غیر از این باشد  نرخ پرش سایت بالا خواهد رفت و کاربران زیادی را از دست خواهید داد.

 • آدرس صفحات Permalink

آدرس صفحات سایت باید کاربر پسند باشد و  کلمه کلیدی مورد نظر شما در آن به کار رفته باشد.اکثر سیستم های مدیریت محتوی گزینه ای برای این کار دارند. اگر از وردپرس استفاده میکنید میتوانید از قسمت تنظیمات و پیوندهای یکتا گزینه نام نوشته را انتخاب کنید

آدرس صفحات مناسب سئو :

Sitename.com/this-is-seo-article/

آدرس صفحات نامناسب برای سئو :

Sitename.com/p=152

پیوندهای یکتا

 • سرعت سایت

توجه به سرعت سایت هم یکی دیگر از عوامل موثر در سئو است. صفحات سایت باید تا حد ممکن سبک باشند و زیر ۵ ثانیه باز شوند.تا جایی که میتوانید از انیمیشن و کدهای جاوا خصوصا در صفحه اصلی سایت استفاده نکنید زیرا باعث افزایش حجم سایت و کاهش چشمگیر سرعت بارگذاری صفحات میشود.

 • استفاده از جداساز مناسب

برای نام فایلها و آدرس صفحات سایت از جداساز بین کلمات استفاده کنید تا برای کاربر و موتور جست و جو قابل فهم تر باشد. برای مثال آدرس sitename.com/thisisarticle/ مناسب نیست و باید با استفاده از جداساز آن را به صورت sitename.com/this-is-article/ مشخص کنیم

 • منوی مناسب

قبلا خواندید که تمام صفحات و مطالب مهم سایت باید برای کاربر در دسترس باشد و برای این کار باید از منو ها استفاده کرد.اکثر قالبهای امروزی از ۲ یا چند منو پشتیبانی میکنند پس میتوانید صفحات اصلی سایت را در منوی اصلی سایت و صفحات با اهمیت کمتر را در منو های ثانویه و حتی ستون های کناری سایت قرار دهید و با این کار پیمایش صفحات را برای کاربران بسیار راحت تر کنید.

 • نقشه سایت

برای اینکه موتورهای جست و جو بتوانند به راحتی ساختار و چیدمان صفحات سایت را پیدا کنند باید از فایلی به نام نقشه سایت sitemap استفاده کنید که با پسوند xml ساخته میشود و باید آن را به موتور جست و جو معرفی کنید.

در وردپرس با افزونه رایگان Yoast seo  میتوانید یک نقشه سایت بهینه شده برای سئو بسازید

 • عنوان ها

برای مقالات سایت باید عنوان در نظر بگیرید و این عنوان باید شامل کلمه کلیدی مورد نظر شما باشد.برای مثال اگر کلمه “سئو” مورد نظر شماست و قصد دارید در مورد آن بنویسید باید عنوان مقاله به صورت /آموزش-سئو-داخلی-سایت  باشد.این عنوان در صفحه نتایج گوگل نمایش داده میشود.

در انتخاب عنوان ها بسیار دقت کنید چون اگر عنوان جذابی بگذارید باعث میشود نظر کاربر در صفحه نتایج جست و جو به شما جلب شود و روی لینک شما کلیک کند.

 • توضیحات

برای هر مقاله غیر از عنوان باید توضیحات نیز قرار دهید که در صفحه نتایج جست و جو زیر عنوان نمایش داده میشود.برای قسمت توضیحات هم باید کلمه کلیدی را بکار ببرید و حداکثر در ۱۵۰ کاراکتر متن خود را خلاصه کنید.

 • تگ های H

بهتر است در مقالات سایت خود کلمات کلیدی مورد نظرتان را با تگ های H1-H3 مشخص کنید و دقت کنید که این تگ ها باید به ترتیب به کار بروند  و شما نمیتوانید در یک متن اول از H2  استفاده کنید و بعد از H1. تمامی تگ ها باید به ترتیب از ۱ تا ۳ استفاده شوند.

استفاده از تگ ها به موتور جست و جو کمک میکند راحت تر متوجه شود که تمرکز شما در آن متن برای چیست

 • تگ های Alt

استفاده از این تگ ها برای تصاویر اجباری است ولی متاسفانه تعداد بسیار کمی از کاربرها آن را رعایت میکنند.وقتی شما عکسی به مطالب خود اضافه میکنید موتورهای جست و جو نمیتوانند آن را ببینند و از تگ alt استفاده میکنند تا بفهمند آن تصویر چیست. پس باید برای تمامی تصاویر سایت خود توضیح مناسبی هم در قسمت alt  بنویسید که کلمه کلیدی شما هم در آن بکار رفته باشد.

>>>> در وردپرس وقتی عکسی را برای افزودن به متن انتخاب میکنید از قسمت متن جایگزین میتوانید توضیحات alt تصویر را وارد کنید

 • نسبت متن به تصویر و کد

دقت کنید که در محتوی سایت شما میزان متن بسیار بیشتر از تصاویر و  مولتی مدیا باشد. زیرا در غیر این صورت موتور جست و جو فکر میکند شما در حال اسپم کردن هستید و مطالب نامربوط منتشر میکند.

حتی اگر محتوی صفحه ای از سایت شما فقط یک عکس باشد. در زیر آن عکس چند خط مطلب تایپ کنید و توضیحاتی در مورد آن عکس بدهید تا محتوی حالت اسپم نداشته باشد و موتور جست و جو بفهمد که هدف شما از ارسال آن عکس چه بوده است.

 • لینک دادن درست

اینکه در متن مقالات خود به مطالب مشابه در سایت خود یا سایتهای دیگر لینک بدهید تاثیر بسیار خوبی در قابل فهم تر شدن مطالب شما برای کاربر دارد و همچنین از نظر سئویی بسیار مفید است ولی  لینک دادن باید به روش درست آن انجام شود سعی کنید کلمات کلیدی را به مقالات مرتبط لینک کنید و از عبارتهایی مانند  “اینجا کلید کنید” استفاده نکنید.

نمونه های زیادی از لینک سازی را در مقالات همین سایت میتوانید ببینید.

 • بروز رسانی محتوی

سایتی که مطالب آن بروز نشود در اصل مرده است و رتبه ای در نتایج گوگل نخواهد داشت زیرا همه به دنبال مطالب آپدیت شده و جدید هستند و مقاله ای که ۱ سال پیش منتشر شده به احتمال خیلی زیاد برای امروز دیگر کاربردی نخواهد داشت و به همین دلیل تمامی موتورهای جست و جو آپدیت بودن سایت را یکی از فاکتورهای مهم سئو در نظر میگیرند.

سعی کنی حداقل ۳ بار در هفته مطلبی در سایت منتشر کنید و برای انتشار محتوی در سایت برنامه مشخصی داشته باشید و اینطور نباشد که چند روز پشت سر هم مطلب بگذارید و بعد از آن تا چند هفته سری به سایت نزنید.باید برنامه زمانبندی برای ارسال مطالب به سایت داشته باشید و طبق همان برنامه پیش بروید.

 • تراکم کلمات کلیدی

یکی از بحث های داغ بین متخصصان سئو رعایت تراکم کلمات کلیدی در مقالات است. معمولا بین ۲ تا ۵% باید کلمات کلیدی را در مقالات به کار ببرید. برای مثال اگر مقاله شما ۱۰۰۰ کلمه است باید کلمه کلیدی مورد نظرتان بین ۲۰ تا ۵۰ بار در :

 1. عنوان مقاله
 2. توضیحات مقاله
 3. پاراگراف اول
 4. با تگ H
 5. تگ alt  تصویر
 6. پاراگراف آخر
 7. در میانه متن

بکار برود و رعایت این تراکم باعث میشود کاربر و موتور جست و جو متوجه شود که مقاله شما در مورد چیست.

از نظر شخصی من  تراکم کلمه کلیدی دیگر منسوخ شده و کافی است از دلتان برای رفع مشکلی از کاربر بنویسید و خواهید دید مطالب شما چقدر خوب رتبه های برتر را کسب میکنند.

 • استفاده از robots.txt

این فایل که در دایرکتوری اصلی سایت شما قرار میگیرد به خزنده Crawler های موتور جست و جو کمک میکند که بهتر سایت شما را ایندکس کنند و بدانند که کدام فایها و پوشه ها را نباید بگردند.استفاده از این فایل هم برای همه سایتها اجباری است.

 • از فریم استفاده نکنید

مدتهاست که استفاده از iframe در سایتها منسوخ شده ولی هنوز سایتهایی را میبینیم که از آن استفاده میکنند. Iframe یعنی شما محتوی سایت دیگری را به صورت مستقیم و به صورت یک قاب  در سایت خود نمایش دهید که این کار از نظر سئویی تاثیر بسیار بدی در سایت شما دارد.

 • بررسی لینک شکسته

وجود داشتن لینکهای شکسته در سایت یکی دیگر از عوامل کسب نمره منفی در سئو است. در بازه های زمانی مشخص باید تمامی لینکهای داخلی و خارجی سایت را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام لینکها به صفحه مشخصی ختم میشود و اگر لینکی به جایی نمیرسد و در اصطلاح به صفحه ۴۰۴ ختم میشود باید آن را اصلاح کنید.

مطالبی که در این مقاله خواندید بخشی از تکنیک های سئوی داخلی سایت است که باید برای همه سایت ها رعایت شود زیرا همه موتورهای جست و جو اهمیت خاصی برای آن قائل هستند و بر اساس آن به سایتها رتبه میدهند.مهم ترین چیزی که در کنار این نکته ها اهمیت دارد کیفیت محتوی تولید شده توسط شماست. باید مشکلی از کاربرانتان را در نظر بگیرید و مطالبی تولید کنید که پاسخ نیاز کاربران شما باشد و به آنها کمک کند جواب سوالی که در ذهنشان بود را در سایت شما پیدا کنند.

گوگل به دنبال بهترین و مرتبط ترین نتایج با توجه به سوال کاربر است و برای همین به محتوی کاربرپسند امتیار بالایی میدهد.