web design mistakes
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵

۷ عادت اشتباه در طراحی سایت


اگر در ضمینه طراحی حرفه ای سایت فعالیت کرده باشید حتما دیده اید که سبک های مختلفی برای طراحی وجود دارد و ممکن است شما هم از این الگو ها برای پروژه های طراحی سایت خود استفاده کرده باشید. بعضی از این الگوها در طول زمان بسیار محبوب شده اند و طراحان زیادی از آن استفاده میکنند و در مقابل الگوهای طراحی هم بوده اند که موفقیت چندانی نداشته اند در این مقاله هفت دلیلی که نشان میدهد سبک طراحی سایت شما نیاز به تغییر و بازنگری دارد بررسی میشود

طراحی سایت

فونت serifs قدیمی نشده است :

حتما لوگو برندهایی مانند Google  یا L.A Clippers را دیده اید که از خانواده فونت محبوب Serif استفاده میکنند ولی میدانید چرا ؟ در گذشته رزولوشن پایین صفحات نمایش موبایل ها و تبلت ها باعث شد این فونت بیشترین استفاده را داشته باشد چون خوانایی بسیار بالایی در هر سایز صفحه نمایش داشت.

امروزه تکنولوژی ۴K انقلابی در صفحات نمایش سایز بزرگ بوجود آورده است و صفحات نمایش کوچک هم کیفیت نمایش بسیار بالاتری پیدا کرده اما خانواده فونت Serif همچنان برای طراحان محبوب است و بسیاری از طراحان مشهور جهان از آن استفاده میکنند.

شما سعی میکنید با روند انتخاب رنگ سال پیش بروید :

هر ساله برای انتخاب رنگ سال اختلاف نظر هایی وجود دارد. Pantone آبی روشن و صورتی روشن را به عنوان رنگ سال ۲۰۱۶ انتخاب کرده است و شرکت Behance میگوید رنگ قرمز روشن بیشتر از همه توسط کاربرانش استفاده شده است در حالی که ویرایشگر مجله Communication Arts خانوم Rebecca huval میگوید که رنگ سبز فسفری برای استارت آپ ها رنگ پر طرفدار و محبوب است.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اساسا نوع رنگ مهم نیست بلکه استفاده شما از آن رنگ مهم است.باید بتوانید رنگ ها را با کنتراست مناسب در بخشهای مختلف سایت استفاده کنید تا طراحی سایت شما در میان رقبا بیشتر به چشم بیاید حتی برای اپلیکیشن های موبایل هم باید هماهنگ بودن رنگ ها را رعایت کنید و زیاد به فکر رنگ سال نباشید.

میخواهید تمام کارها را پشت میزتان انجام دهید :

اگر از جمله افرادی هستید که فقط پشت میزتان کار میکنید و در ساعات دیگر وقت را از است میدهید باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. ایده های جدید در یک لحظه به ذهن شما وارد میشود و باید بلافاصله آن را ثبت کنید. امروزه با وجود گوشی های موبایل و تبلت ها میتوانید خیلی راحت و در هر ساعت از شبانه روز ایده هایی که به ذهن شما میرسد یا در هنگام قدم زدن در شهر یا تماشای تلویزیون میبینید را به سرعت یاد داشت کنید یا با گوشی از آن عکس بگیرید. با این کار دیگر هرگز یک ایده خلاقانه را از دست نمیدهید و هنگامی که به میز کار خود برمیگرید به راحتی میتوانید لحظات ثبت شده را مرور و ایده را پیاده سای کنید.

طراحی وب سایت

فقط از یک زاویه به طراحی نگاه میکنید :

اگر پیج اینستاگرام شما پر از تصاویر سلفی با فیلتر های مختلف است و اگر نمیخواهید طراحی های شما تکراری و ابتدایی بماند باید روش و زاویه دید خود به طراحی را تغییر دهید.Scott Braut  از شرکت ادوبی پیشنهاد میکند که سعی کنید در عکاسی و تهیه تصاویر خلاقیت داشته باشید و اصلا مهم نیست که شما تخصص عکاسی ندارید. کافیست در سایتهایی که تصاویر رایگان برای طراحان قرار میدهند چرخی بزنید و از آنها ایده بگیرید با کمک این تصاویر و حتی ترکیب آن با ایده های خودتان میتوانید جلوه های بصری زیبایی به طراحی تان بدهید.

خیلی به عقب باز نگردید :

در گذشته استفاده از گرادینت Gradient ها در طراحی رواج داشت و همچنین استفاده از چندین رنگ در طراحی لوگو و همچنین کتابهای بزرگسالان رواج داشت که بعد از آن استفاده از فونت های دست نویس نیز محبوب شد و هر کدام از اینها در دوره خاصی در روند طراحی وجود داشته اند که در حال حاضر هم میتوانید برای پروژه های کوچک مانند طراحی یک اپلیکیشن موبایل یا پوستر فستیوال موسیقی از این تکنیک ها استفاده کنید ولی هرگز برای کمپانی های بزرگ و برندسازی نمیشود از این تکنیک ها استفاده کرد.

زیاده روی در طراحی فلت :

در سالهای اخیر استفاده از طراحی دو بعدی یا فلت بسیار فراگیر شده و بسیاری از طراحان از این تکنیک طراحی استفاده میکنند اما باید بدانید که بیش از حد دوبعدی بودن سایت هم برای کاربران خسته کننده است. پس باید سعی کنید کمی به کارهای خود عمق بدهید.البته منظور من از عمق دادن به طرح استفاده از سایه در بخشهای گرافیکی نیست چون این کار نشان دهنده آماتور بودن شماست. باید در این مورد فکر کنید و به همانطور که در بالا اشاره شده به دنبال ایده های جدید از دیگران باشید.این تغییرات در طراحی دو بعدی شما باعث میشود جلوه خاصی به طراحی بدهید و از حالت یکنواخت بودن خارج شوید.

قالب شما فقط یک قالب ساده است:

هنگامی که شما قصد دارید محتوی ایجاد کنید خصوصا برای شرکت های کوچک , قالب سایت چندان به چشم نمی آید و مشکل اینجاست که مهم نیست قالب شما چقدر خوب طراحی شده و قالب فقط یک قالب است و ممکن است کاربران خواسته های زیادی داشته باشند که قالب شما نتواند آنها را اجرا کند و این برای طراحان حرفه ای که قالب های دست نویس و منحصر به فردی ایجاد میکنند اصلا خوشایند نیست. قالب باید بتواند با نیازهای مختلف کاربر هماهنگی پیدا کند و خواسته های او را در اختیارش بگذارد

​مواردی که مطالعه کردید باید در پروسه طراحی حرفه ای سایت رعایت شود و نتیجه مثبتی در نتیجه کار و افزایش محبوبیت کارهای شما برای مشتریان خواهد شد.داشتن خلاقیت در کار و استفاده از تکنیک های جدید در روند اجرایی پروژه باعث میشود همیشه حرف جدیدی برای گفتن داشته باشید و هیچوقت تکراری نشوید.