social media tips
تیر ۳۰, ۱۳۹۵

۱۵ ترفند درشبکه های اجتماعی


شبکه های اجتماعی همواره در حال تغییر و رشد هستند و امکانات بسیار زیادی به آنها اضافه شده است.وقتی از فیسبوک , گوگل پلاس , اینستاگرام و لینکداین صحبت میکنیم و نگاهی به تغییرات آنها در سالهای اخیر میاندازیم متوجه نقش کاربران در تغییرات این شبکه های اجتماعی میشویم و با رشد فوق العاده کاربران این شبکه ها پیش بینی میشود که آینده وب در اختیار شبکه های اجتماعی باشد.

بسیاری از افرادی که در شبکه های اجتماعی فعال هستند و صفحات شخصی یا تجاری را مدیریت میکنند هنوز روشهای درست استفاده از آن را نمیدانند و به همین دلیل نمیتوانند از حداکثر قدرت این شبکه ها برای توسعه کسب و کار , برندسازی و جذب مشتری بیشتر استفاده کنند.

اکثریت برند ها از شبکه های اجتماعی فقط برای اطلاع رسانی به کاربر استفاده میکنند در حالیکه میتوانند از آن به عنوان یک کانال ارتباطی دو طرفه با مخاطبان استفاده کنند.      Simon mainwaring

برای اینکه در شبکه های اجتماعی حرفه ای باشید و بتوانید از حداکثر پتانسیل های آن برای جذب مخاطبین هدف و افزایش سودآوری مجموعه خود استفاده کنید در ادامه ۱۵ راهکار مهم برای موفقیت در شبکه های اجتماعی را بررسی میکنم

15 ترفند شبکه های اجتماعی

 • به کاربران گوش کنید

یکی از مهم ترین بخشهایی که متاسفانه هنوز در شبکه های اجتماعی رعایت نمیشود, احترام گذاشتن به کاربران و  استفاده از آنها در مطالبی است که منتشر میکنید. گفتم که اکثریت برند ها فقط به عنوان یک پایگاه خبر رسانی از صفحات خود استفاده میکنند در صورتی که این اشتباه بزرگی است.

اگر میخواهید از رقبا پیشی بگیرید و بتوانید تعامل با کاربران را به حداکثر برسانید باید آنها را در پستها و مطالب خود شریک کنید:

 • به سوالات کاربران در پستهای خود پاسخ دهید
 • به کامنتها حساس باشید و پاسخ مناسب ارسال کنید
 • پیام های خصوصی را بررسی کنید و به آن پاسخ دهید

شبکه های اجتماعی فرصت بی نظیری برای شما ایجاد کرده تا به راحتی بفهمید مردم به چه مطالبی فکر میکنند ؟ به دنبال چه محتوی هستند و چه چیزهایی نیازهای آنها را برطرف میکند. سعی کنید چیزی که کاربر به دنبال است را در اختیار او قرار دهید و هرگز مثل صفحات روزنامه خشک و بی روح نباشید زیرا باعث خستگی کاربر خواهید شد و کاربری که شما را ترک کند مطمئنا جذب هزاران رقیب شما خواهد شد.

 • کاربر را تحت فشار قرار ندهید

بسیاری از صفحات اجتماعی در مطالب خود از کاربر میخواهند که اگر به برند ما علاقه دارید مطالب ما را لایک کنید یا آنها را بازنشر دهید و به نوعی کاربر تحت فشار عملی ناخواسته قرار دارد. یعنی شما از کاربر توقع دارید در مقابل مطالبی که منتشر میکنید آنها هم برای شما کاری انجام دهند و مطالب شما را منتشر کنند.

این کار دقیقا مانند تکنیک های سئو کلاه سیاه و کلاه سفید است.شاید در سئو کلاه سیاه در زمان بسیار کوتاهی به نتیجه برسید ولی در بلند مدت ضرر های سنگینی به شما تحمیل میشود و تنها سئو کلاه سفید است که شما را به موفقیت میرساند. پس درصفحات اجتماعی خود سعی کنید مطالبی منتشر کنید که خود کاربر با میل خودش آنها را لایک و بازنشر کند و نیازی نباشد شما به روشهای مختلف از او بخواهید .

 • هشنگ ها دوست شما هستند

شبکه هایی مانند فیسبوک, توئیتر , گوگل پلاس و اینستاگرام از هشتگ ها پشتیبانی میکنند و استفاده از هشتگ تاثیر بسیار زیادی در افزایش کاربران شما دارد زیرا بسیاری از کاربران با جستجوی هشتگ ها به مطلب مورد نظر خود میرسند. سعی کنید برای هر مطلب بین ۱۰-۱۵ هشتگ هم موضوع با آن مطلب قرار دهید و تاثیر شگفت انگیز آن را ببینید.

هرگز برای جذب کاربر بیشتر پست های خود را با هشتگ های نامربوط اسپم نکنید زیرا با این کار محبوبیت خود را از دست خواهید داد.

 • از رپلای Reply در فیسبوک استفاده کنید

یکی از امکاناتی که به فیسبوک اضافه شده قابلیت پاسخ گویی مستقیم به نظرات دیگران است. به این صورت که اگر شخصی به مطالب شما نظری ارسال کند , شما یا هر کدام از فالوور های پیج میتوانید به او مستقیما پاسخ بدهید و یک نوع محاوره ایجاد کنید و حتی سایر کاربران را در آن Mention کنید.حتما این قابلیت را تست کنید

 • استفاده از ترند Trend توئیتر

با استفاده از قابلیت ترند که در توئیتر وجود دارد و بیش از ۱۶۰ کشور جهان را پشتیبانی میکند میتوانید به راحتی متوجه شوید که مردم در بخشهای مختلف جهان در مورد چه مطالبی بیشتر صحبت میکنند و چه خبرهایی بیشتر مورد توجه است.با این ابزار شما هم میتوانید مطالبی تولید کنید که بیشتر شما را در معرض دید قرار دهد و با این روش کاربران بیشتری به دست بیاورید.

 • انتشار مجدد محتوی

این طبیعی است که مقالات , تصاویر و ویدئو های سایت خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید تا کاربرانتان برای مطالعه آن به سایت مراجعه کنند.بهتر است همین کار را در بازه های زمانی مختلف انجام دهید برای اینکه مطالب شما بیشتر در معرض دید قرار بگیرد و همچنین کاربران جدید شما با مطالب گذشته شما آشنا شوند.

 • ساعت و روز ارسال مطالب را تنظیم کنید

برای انتشار محتوی در شبکه های اجتماعی باید ساعت مشخصی در نظر بگیرید که بیشترین افراد در آن لحظه مشغول بررسی اکانت های خود باشند.

 1. اگر یک پیج با مخاطبین بین المللی را مدیریت میکنید یکشنبه ها بهترین روز برای انتشار مطالب منتخب تان است و جمعه ها بدترین روز
 2. اگر پیج ایرانی دارید جمعه ها بهترین روز انتشار محتوی و پنجشنبه بدترین روز است

طبق تحقیقات یک روز قبل از تعطیلات معمولا افراد به تفریح و سرگرمی مشغول هستند و توجه کمتری به تکنولوژی دارند ولی غروب روز تعطیل که روز بعدش شروع کار است  بیشترین استفاده از شبکه های اجتماعی انجام میشود.

بهترین زمان انتشار محتوی در شبکه های اجتماعی

 • مفید و مختصر پست بدهید

فراموش نکنید که در شبکه های اجتماعی همه به دنبال مرور سریع مطالب و رفتن به مطلب بعدی هستند.پس سعی کنید هیچ توضیح اضافه ای برای مطالب قرار ندهید و سعی کنید کاربران را تشویق کنید اگر مایل هستند برای مطالعه تمام متن به سایت شما مراجعه کنند.

 • مرتبا مطلب منتشر کنید

تحقیقات نشان داده که طول عمر مفید یک پست در شبکه های اجتماعی حدود ۳ ساعت است و بعد از آن با پستهای جدید جایگزین خواهد شد و کاربران نمیتوانند آن را ببینند.پس اگر میخواهید حداکثر کاربران را جذب کنید باید روزانه چند بار مطلب منتشر کنید.

 • از تبلیغ استفاده کنید

اکثر شبکه های اجتماعی این قابلیت را دارند که بتوانید پستهای خود را با پرداخت هزینه و به صورت هدفمند تبلیغ کنید.برای مثال اگر شما طراح سایت هستید و مطالبی با همین موضوع منتشر میکنید میتوانید با تبلیغات پستهای خود را به افرادی که به دنبال همین موضوع هستند نمایش دهید و با این کار به طیف وسیعی از مخاطبین دسترسی داشته باشید.

 • وابسته به شبکه های اجتماعی نشوید

استفاده از شبکه های اجتماعی ۲۰% از وقت افراد را پر میکند پس نباید بیش از حد به آن وابسته شوید و زمان زیادی از روز را برای مدیریت آن بگذارید. بهتر است در کنار قدرت این شبکه ها از سایر ابزارهای بازاریابی آنلاین مانند وب سایت شخصی و ایمیل و … هم استفاده کنید. وابستگی به شبکه های اجتماعی اشتباه بزرگی در دیجیتال مارکتینگ است.

 • از قدرت مخاطبین استفاده کنید

با تولید محتوی با کیفیت که جوابگوی سوالات مخاطبان باشد و مشکلی از آنها رفع کند میتوانید به طور رایگان کاری کنید که مخاطبین شما دوستان خود را تگ کنند و آنها را به سمت پیج شما هدایت کنند.این بهترین روش جذب مخاطب جدید است زیرا افراد به دوستان خود اعتماد دارند و اگر دوستی برای عضویت در سایت یا شبکه اجتماعی از آنها دعوت کند معمولا بدون سوال خاصی آن کار را انجام میدهند.

 • انتشار محتوی را زمانبندی کنید

بااستفاده از ابزارهای رایگان و تجاری که برای زمانبندی اتوماتیک انتشار محتوی وجود دارد میتوانید در عرض چند ساعت انتشار تمامی محتوی هفته آینده خود را زمانبندی کنید تا در تاریخ و ساعت مقرر مطالب به صورت اتوماتیک منتشر شود و نیازی نباشد شما هر روز برای ارسال محتوی به پیج خود سر بزنید. با کمک این ابزار میتوانید چندین شبکه را به صورت همزمان و به راحتی مدیریت کنید

 • پیج تجاری ایجاد کنید

شبکه های اجتماعی این قابلیت رادارند که بتوانید صفحه تجاری برای برند خود ایجاد کنید و لینک سایت و مشخصات شرکت خود را در آن قرار دهید.برای کاربران اعتماد کردن به یک صفحه تجاری و معتبر بسیار راحت از یک صفحه شخصی است و میدانید که اعتماد سازی یکی از مهم ترین عوامل در بهبود تجربه کاربری و افزایش فروش محصولات شما است.

 • پیج خود را تبلیغ کنید

وقتی پستهای خود را در شبکه های اجتماعی منتشر میکنید و به نوعی سایت خود را تبلیغ میکنید, در مقابل باید شبکه های اجتماعی خود را هم در سایت خود تبلیغ کنید و لینک آن راقرار دهید. همچنین میتوانید کاربران را تشویق کنید برای دسترسی به آخرین اخبار و حتی کدهای تخفیف که فقط از طریق شبکه های اجتماعی منتشر میشود , پیج شما را فالو کنند و با این کار بین صفحات اجتماعی و سایت خود تعامل دو طرفه ایجاد کنید

شبکه های اجتماعی در سئوی سایت تاثیر فراوانی دارد و میتواند تاثیر بسیار خوبی در بهبود کسب و کار آنلاین شما داشته باشد.اگر شما هم غیر از این ۱۵ روش , راهکارهای دیگری سراغ دارید در قسمت نظرات آن را ارسال کنید