نوشتن متن سئو شده
مرداد ۱۰, ۱۳۹۵

تکنیک های نوشتن متن سئو شده


امروزه دیگر کمتر کسب وکاری را میتوانید ببینید که سایت نداشته باشد و همین مسئاله باعث شده در هر موضوعی که فعالیت میکنید صدها سایت رقیب داشته باشید و در این میدان همه سعی میکنند برای بدست آوردن مشتریان بیشتر و سود آوری  سایت خود را در نتایج جست و جو به رتبه بالاتری بیاورند و به نوعی سایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه سازی کنند که به این کار سئو SEO گفته میشود.

سئو سایت ها شامل دو بخش است :

 • سئو داخلی سایت Onpage که به تمامی مقررات سئو مربوط به بخشهای مختلف سایت است
 • سئو خارجی سایت Off-page که مربوط به لینک سازی و شبکه های اجتماعی و سایر بخشهای خارجی است

بخش بسیار مهمی از سئو داخلی سایت مربوط به محتوی سایت و مقالات است.حتما بارها این جمله معروف را شنیده اید که محتوی پادشاه است Content is the King و جالب است بدانید که محتوی سایت شما واقعا ارزشمند ترین چیزی است که شما دارید.

روشهای سئو مقالات

در زمانهای گذشته سئو کارهای کلاه سیاه BlackHat میتوانستند با روشهای مختلف در زمان کوتاهی سایتهای بی محتوی را به صدر نتایج بیاورند ولی  امروزه دیگر این کار ممکن نیست زیرا گوگل بسیار هوشمند تر از گذشته شده و تمامی تکنیک های خلاف قوانین را میشناسد و با آن برخورد میکند و حتی سایتهایی که از این تکنیک ها برای کسب رتبه استفاده میکنند را به سختی جریمه میکند.

اصول نوشتن متن سئو شده

این سختگیری گوگل به دلیل این است که وقتی کاربر کلمه ای را سرچ میکند باید دقیقا نتایجی را ببیند که جواب سوال او باشد و مشکل او را حل کند و نه سایتهای نامربوط . به همین دلیل گوگل تمام سعی خود را میکند تا بهترین نتایج را برای کاربر به نمایش بگذارد.

برای اینکه بتوانید محتوی گوگل پسند ! ایجاد کنید باید از اصول خاصی پیروی کنید که در ادامه ۶ مورد از آنها را بررسی میکنم.

 • انتخاب کلمه کلیدی

مقاله شما باید هدف مشخصی داشته باشد و از ابتدا باید یک موضوع را مشخص کرده و همان را دنبال کنید.اگر شما شرکت طراحی سایت هستید میتوانید از موارد مربوط به شغل خود به عنوان موضوع استفاده کنید .

جست و جوهای گوگلی از کلمه کلیدی به سمت جملات کلیدی در حال تغییر است

پس زیاد مناسب نیست کلمه ای مانند “سئو” به عنوان کلمه کلیدی انتخاب شود بلکه میتواند به جای آن از عباراتی مانند :

 1. آموزش تکنیک های سئو
 2. سئوی داخلی سایت
 3. نوشتن مقالات سئو شده

و این دست عبارات استفاده کنید.چون دلیلی ندارد شخصی به گوگل برود و عبارت سئو را جست و جو کند زیرا این عبارت بسیار کلی است و باید آن را ریز کنید و از بخشهای کوچک آن به عنوان هدف خود در نوشتن مقالت استفاده کنید.

عنوان مقالات

مهم ترین بخش از یک مقاله عنوان آن است زیرا اولین چیزی است که کاربر در صفحه نتایج گوگل و قبل از ورود به سایت شما میبیند.اگر به دکه روزنامه فروشی رفته باشید حتما پیش آمده که تیترهای روزنامه ها و مجلات را مرور میکنید و درنهایت روزنامه ای را انتخاب میکنید که تیتر جذاب تری دارد.

در فضای اینترنت هم این قانون وجود دارد و هنگامی که کاربری یک عبارت را سرچ میکند در صفحه نتایج از میان ده ها سایتی که میبیند به سراغ آنهایی میرود که دارای عنوان جذاب و فریبنده ای باشند.پس باید برای مقالات خود عنوان مناسب و جذابی انتخاب کنید و حتما کلمه کلیدی مورد نظرتان را در عنوان به کار ببرید.

تصاویر

استفاده از مولتی مدیا و خصوصا تصاویر در سایت باعث خوانایی و انتقال بهتر مفاهیم به کاربر میشود و همانطوری که میدانید یک عکس یهتر از چندین خط نوشته میتواند مفهوم را به کاربر منتقل کند.برای مقالات خود یک یا چند تصویر مناسب انتخاب کنید تا کاربر متوجه شود که در مورد چه چیزی توضیح میدهید و حتی در صورت لزوم از فیلم و صدا هم میتوانید استفاده کنید.

این کار به کاربران شما کمک زیادی برای درک بهتر موضوع میکند اما موتورهای جست و جو نمیتوانند تصاویر را ببینند! پس باید با روشهای زیر به آنها کمک کنید که متوجه شوند عکسی که در متن قرار داده اید درمورد چیست :

 1. بکار بردن کلمه کلیدی در نام فایل مانند : learn-seo-article.jpg
 2. استفاده از کلمه کلیدی برای متن جایگزین عکس یا همان تگ alt

وقتی گوگل به تصاویر سایت شما میرسد میتواند از طریق خواندن نام فایل و تگ alt  متوجه شود که آن تصویر چه موضوعی دارد و این کار کمک بزرگی به رتبه گرفتن مقالات شما میکند.

استفاده از متن جایگزین تصویر یا تگ alt بسیار مهم است و متاسفانه اکثریت افراد توجهی به آن نمیکنند.

استفاده از تگ های H

بهتر است در بعد از پاراگراف اول یا دوم مقاله کلمه کلیدی خود را بصورت تکی یا به صورت جمله با تگ H1 مشخص کنید و حتی میتوانید در ادامه مقاله هم از تگ H2 و H3 استفاده کنید و کلمه کلیدی خود را با این روش متمایز کنید.

موتورهای جست و جو هنوز به تگ های H اهمیت میدهند و هنگامی که به مقاله ای میرسند از روی تگ ها تشخیص میدهند که هدف اصلی مقاله و کلمه کلیدی آن چیست.فقط باید دقت کنید که آنها را به ترتیب ۱ تا ۳ استفاده کنید .

 • تراکم کلمات کلیدی

در متن مقالاتی که مینویسید باید کلمه یا عبارت کلیدی خود را چند بار تکرار کنید ولی اگر این تکرار بیش از حد باشد باعث میشود گوگل فکر کند شما قصد اسپم کردن دارید و آن وقت سئوی شما نتیجه عکس میدهد و دچار بهینه سازی بیش از حد Over optimise میشوید و مقاله شما نمیتواند رتبه مناسبی کسب کند.

دقت کنید که کلمه کلیدی باید در بخشهای زیر استفاده شود :

 1. عنوان مقاله
 2. بخش توصیحات مقاله
 3. پاراگراف اول
 4. با تگ H1
 5. متن جایگزین عکس alt tag
 6. پاراگراف آخر

همین که در این بخشها کلمه کلیدی را بکار ببرید کافی است و اگر در میان متن هم چند بار دربخشهای مختلف کلمه کلیدی را به کار ببرید کافی است و باعث میشود متن شما طبیعی جلوه کند.

 • مفید بودن محتوی

تا اینجا با نکات بهینه سازی یک محتوی آشنا شدید ولی به این فکر کرده اید که مقاله شما تا چه حد میتواند برای کاربر مفید باشد ؟  برای فهمیدن پاسخ باید  بعد از نوشتن متن و بهینه سازی آن  یکبار به صورت آهسته آن رابخوانید و سوالات زیر را از خود بپرسید :

 • آیا متن مقاله جذاب است ؟
 • آیا اطلاعات جدیدی در اختیار مخاطب میگذارد؟
 • آیا پاسخ سوالات احتمالی کاربر در آن داده شده است ؟
 • آیا متن مقاله اختصاصی خودتان است یا کپی شده ؟

اگر پاسخ شما به تمامی سوالات بالا مثبت باشد پس نشان دهنده این است که کار خود را به درستی انجام داده اید و حالا میتواند آن متن را در سایت خود منتشر کنید.

 

حرف آخر

برای اینکه بتوانید خوب بنویسید و از دیدن مقاله هایتان در صدر نتایج گوگل لذت ببرید نیاز به تمرین دارید و تمرین. هیچ موفقیتی بدون تلاش به دست نخواهد آمد و برای موفقیت در اینترنت هم نیاز به سخت کوشی است. شاید رعایت این نکات در ابتدا برای شما سخت باشد و آنها را فراموش کنید اما بعد از نوشتن چند مقاله دیگر به صورت روتین در می آید و ناخودآگاه آنها را رعایت میکنید.

پس همین امروز دست به کار شوید و اولین مقاله سئو شده و استاندارد خود را بنویسید و اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این موضع هستید میتوانید از مقالات زیر کمک بگیرید :

تکنیک های سئو داخلی سایت

استفاده از htaccess در سئو

باورهای اشتباه در مورد سئو

تاثیر تجربه کاربری UX بر سئو سایت