حریم شخصی در فیسبوک
اسفند ۱, ۱۳۹۵

فیسبوک در مورد شما چه میداند


دیگر برای تمامی کاربران روشن شده که شبکه های اجتماعی تمامی رفتار کاربران خود را ثبت میکنند و به گفته خودشان این کار برای نمایش مطالب مرتبط با نیاز کاربر است. فیسبوک هم به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی در جهان تمامی فعالیت های کاربران خود را ضبط میکند.

اما آیا فکر کرده اید که فیسبوک چه چیزهایی از شما را در هنگام استفاده ذخیره میکند ؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید برای یافتن جواب باید از Data Selfie استفاده کنید.

 Data Selfie یک افزونه رایگان و متن باز برای گوگل کروم است که در هنگام استفاده از فیسبوک تمامی فعالیت های شما را از قبیل : پست هایی که نگاه میکنید , پست هایی که لایک میکنید , چقدر زمان برای هر پست صرف میکنید , چه چیزهایی تایپ میکنید و …. را ضبط میکند.

تمامی اطلاعات ضبط شده توسط این افزونه در یک نمودار بر اساس تاریخ قابل دیدن است و با استفاده از نشانگرهای رنگی دقیقا میتوانید سوابق خود را در هنگام استفاده از فیسبوک بررسی کنید.

همچنین لیستی از بیشترین صفحات بازدید شده , برترین دوستان  و بیشترین لایک و کامنت های شما در قسمت پایینی این نمودار قابل مشاهده است.

Data Selfie از الگوریتم های مخصوص زبان ماشین Machine learning برای تبدیل اطلاعات ضبط شده به نمودار استفاده میکند و به گفته سازندگان این افزونه , الگوریتم های استفاده شده در آن از دانشگاه کمبریج و سوپر کامپیوتر IBM موجود در آن با نام واتسون الگو برداری شده است.

در نهایت با بررسی این اطلاعات ضبط شده میتوان به اطلاعات مهمی در مورد افراد ازجمله : وضعیت سلامتی جسمی و روحی , علایق و حتی تمایلات مذهبی و سیاسی دست پیدا کرد

به دلیل حساسیت این اطلاعات و نکات امنیتی قابلیت حذف تمامی اطلاعات توسط خودتان وجود دارد و باید بدانید که این اطلاعات فقط روی کامپیوتر خودتان ذخیره میشود و در اختیار طرف سومی قرار نمیگیرد

اگر مدتی از این افرونه استفاده کنید میبینید که اطلاعات دخیره شده توسط آن اگر در اختیار حتی یک شخص معمولی قرار بگیرد چقدر میتواند شخصیت و رفتار شما را برای او بازگو کند. حال آنکه تمامی این اطلاعات در اختیار سرویسهای اطلاعاتی دولت ها قرار دارند و با استفاده از آن میتوانند دید روشنی از تمایلات و علایق افراد مختلف یک جامعه و کشور به دست آورد. در کنار تمامی اینها باید بدانید که وقتی در فیسبوک لاگین هستید تمامی سایتهایی که خارج از فیسبوک هم مشاهده میکنید ضبط میشود.

با این اوصاف به نظر میرسد وجود حریم شخصی در شبکه های اجتماعی بیشتر به یک جک شباهت دارد تا واقعیت