معرفی ابزارهای آمارگیر رایگان
آذر ۱۷, ۱۳۹۵

معرفی ۸ ابزار رایگان آمارگیر سایت


استفاده از ابزارهای آمارگیر برای همه سایتها ضروری  است زیرا اگر برنامه بلند مدت برای راه اندازی یک سایت موفق دارید باید آمار جامعی از وضعیت کاربران سایت و میزان بازدید و حتی نوع رفتار کاربر در سایت داشته باشید. برای این کار نیاز به استفاده از ابزارهای آمارگیر دارید که روی سایت شما نصب میشود و آمار جامعی از وضعیت سایت و روند پیشرفت تان را نشان میدهد.

تجزیه و تحلیل آمار سایت و رفتار کاربر  User behaviorدر سایت میتواند کمک بزرگی به برنامه ریزی برای آینده سایت و همچنین رفع ایرادات موجود در رابط کاربری سایت بکند.

ابزارهایی رایگان و تجاری مختلفی برای نمایش آمار سایت وجود دارد که هر کدام امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار میدهد و در ادامه  مورد از بهترین ابزارهای رایگان آمارگیر سایت را معرفی و بررسی میکنم که از برترین ابزارهای موجود هستند.

فقط دقت داشته باشید که استفاده از چندین ابزار آمارگیر روی سایت باعث کندی سایت و کاهش سرعت میشود پس بهتر است بعد از مطالعه امکانات کلی این ابزارهای در نهایت یک مورد از آنها را برای استفاده در سایت خود انتخاب کنید.

گوگل آنالیتیکز

Google Analytics

ابزار آنالیتیکز گوگل را میتوان به عنوان قوی ترین و پر طرفدار ترین ابزار آمارگیر سایت معرفی کرد که امکانات بسیار زیادی را در اختیار شما قرار میدهد از جمله :

 1. کنترل وضعیت و تعداد کاربر ورودی
 2. کنترل منابع ارسال کاربر به سایت
 3. بررسی وضعیت رفتار کاربر در سایت و تعداد صفحات بازدید کرده
 4. بررسی زمان حضور کاربر در سایت Time on Page
 5. بیشترین صفحات بازدید شده
 6. تقسیم بندی کاربرها بر اساس کشور , نوع سیستم عامل , نوع مرورگر , دستگاه استفاده شده
 7. میزان نرخ پرش کاربران Bounce rate

همچنین آنالیتیکز پیشنهاد هایی برای بهبود وضعیت سایت از جمله راه های افزایش سرعت سایت , راه های افزایش ماندگاری کاربر در سایت و …. را ارائه میکند که میتواند برای مدیران سایتها کمک بسیار بزرگی باشد.

همچنین در آنالیتیکز امکان مشاهده زنده کاربران حاضر در سایت نیز وجود دارد.

آمارگیر سایت

GoingUP

این ابزار ترکیبی از یک آمارگیر قوی در کنار چند ابزار سئو است که با استفاده از آن میتوانید هم آماری از سایت خود داشته باشید و هم تک تک صفحات سایت را از نظر محتوی و مشکلات احتمالی بررسی کنید و ایرادات را رفع کنید.

میتوانید ببینید که برای هر صفحه از سایت تان کاربر از چه منابعی وارد شده و در سایت شما چه صفحاتی را بازدید کرده و در نهایت در کدام صفحه از سایت شما خارج شده.

همچنین میبیند که کدام کلمات کلیدی کاربر را به سایت شما هدایت کرده است و اطلاعاتی از وضعیت رتبه الکسای سایت را هم در اختیار شما قرار میدهد.

برای استفاده از تمامی امکانات این سایت میتوانید به نسخه تجاری ارتقا دهید تا تمامی امکانات سایت برای شما قابل دسترس باشد

StatCounter

این ابزار آمارگیر که سابقه بسیار طولانی در ارائه خدمات دارد به کاربر اجازه میدهد تا ۲۵۰٫۰۰۰ بازدید در ماه را به صورت رایگان آنالیز کند و برای سایتهای کوچک تا متوسط مناسب است.

این ابزار بیشتر برای مرور میزان بازدید صفحات سایت کاربرد دارد و امکانات کنترل دقیق وضعیت کاربران در سایت را ندارد و میتوانید آن را تنظیم کنید که به صورت هفتگی گزارش وضعیت بازدید سایت را برای شما ارسال کند.

یکی از قابلیت های مهم این ابزار این است که میتواند یک Heat Map یا نقشه گرمایی از سایت شما ایجاد کند و با کمک آن دقیقا ببینید که کدام صفحات سایت شما بیشترین و کمترین بازدید را داشته اند.

AWStats

این ابزار به صورت رایگان و متن باز Open Source  ارائه شده و به صورت سمت سرور Server Side  فعال است و نیازی نیست برای استفاده از آن تغییری در سایت خود بدهید.

در واقع اکثر کنترل پنل های سرویس میزبانی وب مانند Cpanel  یا Plesk  و DirectAdmin این ابزار را در خود جای داده اند.

این ابزار میتواند آماری از میزان بازدید صفحات سایت شما در بازه های زمانی مختلف به همراه مدت زمان حضور کاربر در سایت و حتی پهنای باند استفاده شده را نمایش دهد.

Piwik

پیویک ابزار بسیار قدرمندی برای آمارگیری از سایت است که به صورت اپن سورس ارائه شده و میتوان از امکانات آن به صورت Self Hosted استفاده کرد. یعنی به صورت یک نرم افزار روی هاست خودتان نصب میشود و تمامی آمار سایت را در اختیارتان قرار میدهد و نیازی نیست از سرویس های ثانویه استفاده کنید.

Piwik تقریبا تمامی امکانات آنالیتیکز گوگل را دارد و برای افرادی مناسب است که دوست دارند اطلاعات آماری سایتشان فقط در اختیار خودشان باشد و در اختیار شرکت دیگری قرار نداشته باشد.

Open Web Analytics

این ابزار هم مانند نمونه های معرفی شده در بالا به صورت متن باز ارائه شده و امکانات زیادی در اختیار شما قرار میدهد و از طریق API یا نصب پلاگین مخصوص آن در سیستم مدیریت محتوی وردپرس میتوانید از آن استفاده کنید.

از امکانات این سایت میتوان به  : کنترل ترافیک ورودی , کنترل چند سایت مختلف در یک پنل , کنترل رفتار کاربر در سایت و صفحات بازدید شده توسط او , کنترل کلیک های کاربر , ایجاد نقشه گرمایی , کنترل کاربرهایی که چندین بار به سایت مراجعه میکنند و …. اشاره کرد.

با آنکه مدت زیادی است که در امکانات این سایت بروز رسانی خاصی انجام نشده ولی هنوز برای بسیاری از کاربران قوی و قابل اطمینان است و امکانات آن خصوصا برای سایتهای وردپرس بسیار خوب است.

iPerceptions

این سایت در واقع یک نوع ابزار نظر سنجی از کاربران سایت است که به صورت کامل با آنالیتیکز گوگل هماهنگ میشود. در واقع وقتی از این ابزار استفاده میکنید با ورود کاربر به سایت شما با الگوریتم های خاصی سوالات زیر از او پرسیده میشود که :

 1. او کیست ؟
 2. چرا به سایت شما مراجعه کرده ؟
 3. نظرش در مورد عملکرد سایت شما چیست ؟
 4. چه پیشنهاد هایی برای بهتر شدن وضعیت سایت شما دارد ؟

این سایت با استفاده از استراتژی های مختلفی سوالات را از کاربر ها میپرسد و در پنل مدیریت نتیجه آن را در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید با تجزیه و تحلیل آن به دید روشنی از وضعیت کاربران سایت خود برسید و ایرادات احتمالی را رفع کنید.

JetPack for WordPress

اگر از وردپرس برای راه اندازی و مدیریت سایت خود استفاده میکنید حتما با نام پلاگین جت پک آشنا هستید.این پلاگین که توسط خود WordPress.org ارائه شده امکانات بسیار زیادی به سایت شما اضافه میکند.

یکی از قابلیت های این افزونه نمایش جزئی آمار سایت است که میتواند بیشترین صفحات بازدید شده , میزان بازدید کلی سایت , موقعیت جغرافیایی پیک ها , وضعیت کلیک ها و رفتار کاربر در سایت را مشاهده کنید

افزونه جت پک باعث کاهش سرعت بارگذاری سایتهای ایرانی میشود و متاسفانه از داخل ایران نمیتوانیم از امکانات فوق العاده آن استفاده کنیم.

حرف آخر

از میان این ابزارهای رایگان که معرفی کردم , گوگل آنالیتیکز بهترین و قوی ترین است و میتواند هر نوع اطلاعات لازم برای بدست آوردن دید کلی و دقیق در مورد وضعیت فعلی سایت تان را به شما بدهد.مهم تر از همه اینکه شرکت بزرگی مانند گوگل پشت آن است و با آپدیت های منظم سعی میکند بهترین سرویس را در اختیار کاربر قرار دهد.

اگر برنامه راه اندازی یک سایت موفق دارید باید بدانید که نمیشود بدون آمار و اطلاعات کافی در این مسیر به موفقیت رسید. یک مدیر سایت باید بداند که کاربران او از چه مسیرهایی وارد سایت میشوند و در سایت چه رفتاری دارند و در نهایت در کدام صفحات از سایت خارج میشوند.

آنالیز این اطلاعات کمک میکند ایرادات سایت را رفع کنید و تجربه کاربری بهتری برای کاربر ایجاد کنید.