twitter
آبان ۹, ۱۳۹۵

کاهش ۵٫۶ میلیارد دلاری ارزش سهام توئیتر و آینده مبهم آن


توئیتر که از ابتدا با راه اندازی یک سرویس منحصر به فرد توانسته بود میلیونها کاربر را به سمت خود جذب کند در سالهای اخیر شرایط خوبی ندارد و زیان های مالی این شرکت آینده مبهمی برای آن رقم زده است که حتی ممکن است به ورشکستگی آن بیانجامد.

هفته گذشته ارزش سهام Twitter  مجددا ۵% ریزش داشت و علت آن اعلام خبر انصراف کمپانی SalesForce از خرید توئیتر بود و اینطور که به نظر میرسد هیچ خریدار دیگری هم انگیزه ای برای تصاحب مالکیت توئیتر ندارد.

در سال اخیر سهام توئیتر بیش از ۳۳% ریزش داشته و همچنان روند نزولی را دنبال میکند و بر اساس گزارش ها در این مدت توئیتر بیش از ۵٫۶ میلیارد دلار ضرر مالی داده و همین باعث شده تا این شرکت تصمیم بگیرد تا ۳۵۰ نفر از کارمندان خود را اخراج کند که در آینده مطمئنا به این تعداد اضافه خواهد شد.

  • رشد تعداد کاربران توئیتر در سال ۲۰۱۶ تنها ۱% بوده است
  • برای هشتمین نیمسال متوالی با ضرر ادامه داده است
  • در ۶ ماهه اول ۲۰۱۶ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار زیان مالی داشته است

twitter-stock

هرچند توئیتر تمام تلاش خود را برای رهایی از این اوضاع بد مالی انجام داده ولی ظاهرا نتیجه ای از آن نگرفته و در عمل ناموفق است و از جمله این تلاشها میتوان به بستن قرارداد با NFL برای پوشش بازی های راگبی و همچنین مشارکت با شبکه های ورزشی مطرح آمریکایی مانند NHL  و MLB  و CBS اشاره کرد و حتی در آخرین اقدام برای پوشش رویداد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شروع به همکاری با سایت مطرح BuzzFeed کرد

ولی بسیاری از کاربران توئیتر در حال ترک آن هستند و افراد مطرحی مانند Julieann Smolinski که در سال ۲۰۰۹ عضو توئیتر شد و بیش از ۱۷۰٫۰۰۰ فالوور داشت تصمیم گرفتند حساب کاربری خود را مسدود کند و به پلتفورم های جایگزین برود.

این کاربر در مورد علت مسدود سازی حساب کاربری خود میگوید :

من حساب توئیتر خودم را بعد سالهای فعالیت مسدود میکنم زیرا تویئتر پر شده از انسان های بیکار و مزاحم که هیچ اطلاعی در مورد روش استفاده از شبکه های اجتماعی ندارند و با مزاحمت های خود باعث انصراف من از توئیتر شدند.

انصراف این کاربر و بسیاری از کاربران مشهور مانند او از استفاده توئیتر باعث شده که بسیاری از شرکت های تبلیغاتی هم تمایلی به استفاده از توئیتر نداشته باشند و تمام این موارد روی هم هر روز زیان دهی بیشتری برای توئیتر به همراه دارد و باید دید در آینده مدیران این شرکت چه تصمیمی برای نجات توئیتر انجام میدهند.