فعال سازی AMP روی وردپرس
شهریور ۲۱, ۱۳۹۵

فعال سازی AMP در وردپرس


با رشد چشمگیر استفاده از اینترنت موبایلی و دستگاه های همراه برای وب گردی این نیاز احساس میشد که سایتها بتوانند برای نسخه موبایل سریعتر بارگذاری شوند و کاربر در انتظار لود شدن سایت نباشد و به همین دلیل  گوگل از فریم ورک AMP یا Accelerated Mobile Pages  رونمایی کرد که به معنی صفحات بهینه شده برای موبایل است.

اطلاعات بیشتر در مورد AMP :

معرفی AMP و روش نصب آن

چرا باید از AMP استفاده کنیم

اگر از سیستم مدیریت محتوی محبوب وردپرس WordPress استفاده میکنید میتوانید با استفاده از یک پلاگین قابلیت AMP را برای سایت خود فعال کنید.

برای نصب این افزونه میتوانید به قسمت پلاگین های وردپرس بروید و AMP را در مخزن وردپرس جست و جو کنید و افزونه مربوطه را نصب و فعال سازی کنید.به همین راحتی توانستید سایت خود را AMP کنید . البته به صورت ابتدایی و بدون تنظیمات خاص.

amp-wordpress

برای اینکه ورژن بهینه شده سایت خود را ببینید کافی است در انتهای آدرس صفحات پسوند /amp/ یا ?amp=1 را اضافه کنید یعنی آدرس صفحات بهینه شده شما :

amp-post-style-basic

همانطور که در تصویر میبینید صفحه بهینه شده با AMP بدون استایل خاصی و به صورت ساده نمایش داده میشود که میتوانید با استفاده از تغییرات در کد نویسی قالب به صفحات بهینه خود استایل دلخواه را بدهید.

نکات مهم در مورد این پلاگین :

  • Category , Tag ها فعلا با این افزونه پشتیبانی نمیشوند و صفحات آن به AMP تبدیل نمیشود.
  • این افزونه هیچ تنظیماتی ندارد و اگر قصد ایجاد تغییر در قالب بهینه شده را دارید باید با کدنویسی فایلهای قالب را اصلاح کنید
  • برخی از قابلیت  های اختصاصی AMP مانند amp-analytics  و amp-ad توسط این افزونه پشتیبانی نمیشوند و باید کد آن را به صورت دستی به قالب اضافه کنید.

این افزونه میتواند سایت شما را به صورت ابتدایی به AMP تبدیل کند و میتواند برای تست قابلیتهای این فریم ورک مفید باشد فقط توجه داشته باشید که ورژن بهینه شده از سایت با ورژن موبایل سایت کاملا متفاوت است و در اصل وقتی شما از AMP روی سایت خود استفاده میکنید در اصل سه ورژن متفاوت از صفحات سایت شما موجود است :

  1. ورژن اصلی برای کامپیوتر
  2. ورژن موبایل برای گوشی های همراه
  3. ورژن AMP که بهینه شده برای موبایل است و از ورژن موبایل  سرعت بسیار بالاتری دارد.