htaccess
تیر ۲۳, ۱۳۹۵

استفاده از htaccess در سئو


بهینه سازی سایتها برای موتور جستجو (سئو SEO) به یک نیاز قابل توجه برای تمامی سایتها تبدیل شده است زیرا وب مسترها میتوانند با کمک تکنیک های سئو به رتبه های بهتری در نتایج جست و جو برسند و این یعنی کاربر بیشتر و در نتیجه فروش و سود دهی بیشتر.

یکی از ساده ترین تکنیک های سئو که  همه باید آن را رعایت کنند انتشار محتوی مناسب با موضوع سایت در بازه های زمانی مشخص است و تمرکز بر روز کلمات کلیدی که مورد نیاز شماست. با این کار گوگل متوجه میشود که شما قصد دارد به کاربر اطلاعات بدهید و مشکلی را از او رفع کنید که در نتیجه شما را به عنوان مرجع میشناسد و به شما رتبه بالاتری میدهد.

در کنار تکنیک تولید و انتشار محتوی اختصاصی روشی برای بهینه سازی سایت وجود دارد که توسط حرفه ای ها انجام میشود که با کمک آن میتوانید خزنده های موتور جست و جو را کنترل کنید و از آنها به نفع خود استفاده کنید.

htaccess در سئو

استفاده از فایل .htaccess برای سئو

فایل .htaccess یک فایل مخفی در هاست لینوکسی  شما است که توسط تمامی موتورهای جست و جو پشتیبانی میشود و میتوانید تنظیمات مختلفی را در آن انجام دهید. این فایل در حالت عادی به صورت مخفی است و قدرت فراوانی در محدود سازی و هدایت کاربران شما به بخشهای دلخواه دارد .

فایل htaccess

 اخطار : ویرایش فایل .htaccess ممکن است باعث از کار افتادن کلی سایت شما شود.پس قبل ازهرگونه تغییر حتما نسخه پشتیبان از این فایل تهیه کنید.

  • هدایت موتور جست و جو به سایت مپ sitemap

نقشه سایت یا Site Map که یک فایل به پسوند xml  است به موتورهای جست و جو کمک میکند ساختار سایت شما را شناسایی کنند و به مقالات و بخشهای مختلف سایت دسترسی داشته باشند و با کمک آن میتوانند راحت تر صفحات سایت را ایندکس کنند.سایتهایی که نقشه داشته باشند امتیاز بالاتری از نظر سئویی خواهند داشت و میتوانند رتبه بالاتری کسب کنند که اکثر سیستم های مدیریت محتوی قابلیت ساخت اتوماتیک نقشه بر اساس آخین تغییرات سایت شما را دارند.

 

ولی برای اینکه خزنده Crawler ها بتوانند این نقشه را روی هاست شما پیدا کنند باید مسیر آن را بدانند و با قرار چند خط کد زیر میتوانید مسیر آن را به موتور جست و جو نشان دهید.

 

این کدها که یک نوع ریدایرکت ۳۰۱ است به خزنده ها نشان میدهد که نقشه این سایت در کدام ادرس قرار دارد و خزنده میتواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد.

اگر سایت شما وردپرس است و در حال حاضر نقشه ندارید میتوانید از افزونه های Yoast Seo یا Google XML Sitemap استفاده کنید که به راحتی و کاملا اتوماتیک نقشه سایت را ایجاد و مرتبا آپدیت میکند.

  • فعال سازی پیوند های یکتا Permalink

یکی از امکانات بسیار عالی وردپرس , قابلیت ایجاد پیوندهای یکتا اختصاصی است . یعنی وقتی شما مطلب یا صفحه جدیدی ایجاد میکنید میتوانید با استفاده از قسمت پیوندهای یکتا در قسمت تنظیمات وردپرس مشخص کنید که آدرس صفحه شما به چه صورت باشد :

  • بر اساس نام نوشته
  • بر اساس تاریخ ارسال نوشته
  • بر اساس شماره های تصادفی

پیوندهای یکتا

بعد از اینکه نوع پیوند یکتای خود را انتخاب کردید چند خط کد به فایل .htaccess شما اضافه میشود و اگر این اتفاق نیافتاد باید به صورت دستی کدهای زیر را اضافه کنید :

 با کمک این کدها وردپرس شما میتواند پیوندهای یکتا را بسازد

پیشنهاد من استفاده از گزینه نام نوشته PostName در قسمت پیوندهای یکتا Permalinks است چون تاثیر بسیار خوبی در سئو سایت دارد.

  • هدایت خزنده به فید Feed سایت

اکثر سایتهای معروف از فید استفاده میکنند تا کاربرانشان بتوانند از آخرین مطالب و آپدیت های سایت به سرعت مطلع شوند و همیشه تعدادی از کاربران مشترک فید میشوند. این فید ها معمولا به صورت RSS هستند و توسط نرم افزارهای فید خوان RSS Reader میتوان از آنها استفاده کرد.

اگر سایت شما از فید داخلی استفاده میکند (تمامی سیستم های مدیریت محتوی قابلیت ایجاد فید دارند) نیازی به استفاده از این کدها ندارید ولی اگر از سرویس دهنده های  بیرونی فید برای سایت خود استفاده میکنید مانند Feedburner و کاربران شما مشترک آن هستند باید از طریق کدهای زیر در فایل .htaccess به موتور جست و جو نشان دهید که فید شما در کجا قرار دارد.

 

این کد هم یک ریدایرکت ۳۰۱ است و خزنده ها را به آدرس درست فید شما هدایت میکند.

استفاده از فید ها هم یک فاکتور مهم در سئو سایت است

  • هدایت خزنده به فایل robots.txt

بسیاری از وب مسترها نمیدانند که علاوه بر گوگل , یاهو , بینگ و سایر موتورهای جست و جوی اصلی بسیاری از سرویس های مخرب وجود دارد که از خزنده های خود برای جست و جوی سایت های با ضعف امنیتی و همچنین کاهش دادن سرعت سایتها استفاده میکنند. برای اینکه بتوانید کنترل کنید که کدام خزنده ها میتوانند سایت شما را کاوش کنند فایلی به نام robots.txt در پوشه اصلی هاست شما قرار دارد که میتوانید تنظیمات لازم را در آن ایجاد کنید و به خزنده ها اجازه دسترسی به فایها و پوشه های خاصی را بدهید و جلوی خزنده های مزاحم و ناشناخته که به قصد خرابکاری و جاسوسی وارد سایت شما میشوند را بگیرید.

اما باید مسیر درست فایل robots.txt را به  خزنده ها نشان دهید تا بتوانند آن را پیدا کنند

 

این کد در فایل .htaccess به خزنده ها نشان میدهد فایل robots.txt در چه مسیری قرار دارد و دیگر نمیتوانند بی اجازه محتویات سایت شما را بررسی کنند.

فایل .htaccess برای داشتن بهترین عملکرد باید در پوشه root یا همان Public_html  از هاست شما قرار بگیرد.

  • نمایش مسیر فاو آیکون Favicon

یکی دیگر از مسیرهایی خزنده های جاسوسی و خرابکار به دنبال آن هستند فایل فاو آیکون است. این فایل به صورت یک عکس کوچک است که در مرورگرها در سمت چپ ادرس سایت نمایش داده میشود و معمولا یک لوگوی کوچک شده از سایت یا تصویر قابل یادآوری کردن است.این فایل  برای کاربرانی مناسب است که سایت شما را بوکمارک میکنند و در آینده با مشاهده لوگوی شما در میان لیست بوکمارک ها میتوانند به راحتی شما را پیدا کنند.

 

با این کد میتوانید مسیر درست این فایل را به خزنده ها نشان دهید و از اینکه خزنده ها بی دلیل فایل ها و پوشه های سایت شما را بگردند جلوگیری کنید. زیرا هدف آنها پیدا کردن حفره های امنیتی در سایت شما و حتی کاهش دادن سرعت سایت است.

همانطوری که در این مقاله خواندید کدهای ساده ای وجود دارد که میتوانید با کمک آن دسترسی های سایت خود را محدود کنید و از طرفی خزنده ها را به مسیر درست اسکن کردن سایت هدایت کنید .با این کار میتوانید از خزنده ها برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید و رتبه خود را بهبود ببخشید.

برای استفاده از این کدها فقط کافیست فایل .htaccess را توسط یک ویرایشگر متنی مانند notepad ویندوز باز کنید و کدهای مورد نیاز را در آن کپی کنید و حتما قبل از هر تغییری نسخه پشتیبانی از .htaccess اصلی داشته باشید که اگر مشکلی برای سایت تان پیش آمد بتوانید به سرعت مشکل را رفع کنید.

بسیاری از افزونه های امنیتی هم تنظیمات خود را در این فایل ذخیره میکنند و باید احتیاط کنید که اشتباهی آن دستورات را ویرایش یا حذف نکنید و برای رعایت کردن بهترین سطح امنیت باید سطح دسترسی فایل .htaccess را روی ۴۴۴ و حتی در صورت امکان ۴۰۰ بگذارید.