قفل امنیتی در ویندوز 10
دی ۲۵, ۱۳۹۵

قابلیت جدید قفل اتوماتیک در ویندوز ۱۰


کمپانی مایکروسافت بعد از ارائه ویندوز ۱۰ سعی دارد این نسخه از ویندوز را سریعترین و ایمن ترین نسخه برای کاربر معرفی کند و در همین راستا امکانات فراوانی به آن افزوده و آپدیت های بسیار زیادی برای نسخه ۱۰ از ویندوز ارائه شده است.

برای ارتقا سطح امنیتی در ویندوز ۱۰ قابلیت جدیدی به آن اضافه شده که در زمان عدم حضور کاربر به صورت اتوماتیک سیستم او را قفل میکند.

این تکنولوژی جدید که Windows Goodbye نام گرفته در اصل یک تکنولوژی امنیتی است که با استفاده از دوربین دستگاه میتواند عدم حضور او را پشت سیستم تشخیص دهد و بلافاصله سیستم او را قفل کند.

مایکروسافت میخواهد با استفاده از دوربین و فناوری جدید استفاده از رمز عبور را منسوخ کند. بجای اینکه نیاز باشد کاربر رمز عبور را برای ورود به سیستم وارد کند کافی است جلوی سیستم بنشیند تا دوربین دستگاه صورت او را اسکن کند و قفل ویندوز باز شود.

مایکروسافت هنوز اطلاعات تکمیلی در مورد این آپدیت جدید منتشر نکرده ولی تنها موردی که وجود دارد این است که بعضی از کاربرها به دلیل امنیتی علاقه ای ندارند که دوربین دستگاه شان همیشه در حالت فعال باشد و به نوعی امکان سوء استفاده از آن وجود داشته باشد.

به همین دلیل پیش بینی میشود که مایکروسافت امکان فعال کردن یا غیر فعال کردن آن را برای کاربران در ویندوز قرار دهد. این آپدیت امنیتی در بسته به روز رسانی بعدی مایکروسافت که قرار است در ماه آپریل عرضه شود قرار داده میشود.